آب شیرین کن چیست و چه کاربردی دارد ؟

 

چرا با وجود منابع آبی فراوانی که در سطح زمان وجود دارند همچنان نیاز به دستگاه های آب شیرین کن می باشد ؟ آیا شما نیز به پاسخ این پرسش فکر کرده اید ؟ بله درست است سطح کره زمان از همان ابتدا سرشار از منابع آبی بوده است به گونه ای که می توان گفت حدود 70 درصد را آب تشکیل می دهد. با وجود این سطح از آب بازهم بیشتر مردم دنیا با معضل کمبود آب مواجه می باشند و این امر را نمی توان کتمان نمود.

لازم است بدانید تمامی این منابع آبی شور و قابل استفاده نمی باشند و برای استفاده از آن ها باید فرآیند شیرین سازی را انجام داد اما به چه شکل ؟ در حال حاضر دستگاه های خاصی با نام آب شیرین کن روی کار آمده اند که با قابلیت های بی نظیر خود می توانند میزان آب شیرین مورد استفاده مردم را تامین کنند. ما در این نوشتار قصد داریم تا ضمن بررسی کاربردهای این دستگاه به بیان اهمیت استفاده از ان نیز پرداخته و اطلاعاتی جامع و کامل را در اختیار شما قرار دهیم.

دستگاه آب شیرین کن چیست؟

دستگاه آب شیرین کن را در واقع نوعی فیلتراسیون برای جداسازی نمک از مولکول های آب می دانند که با قابلیت های بی نظیر خود می تواند این شیرین سازی را به راحتی انجام دهد. ممکن است با خود فکر کنید جداسازی نمک از آب بسیار سخت و پیچییده است و باید بگوییم کاملا درست فکر می کنید این عمل بسیار سخت بوده و برای انجام این مهم  باید از فیلتر های خاصی استفاده نمود .

در بخش قبل نیز اشاره نمودیم منابع آبی موجود بر روی سطح زمین قابل استفاده نمی باشند و همین امر موجب شده است تا دستگاه های آب شیرین کن پدید آیند. این دستگاه ها از سیستم خاصی به اسم اسمز معکوس استفاده نموده و نمک را از مولکول های آب جدا می کنند. طبیعی است که پس از این جداسازی آب شیرین شود پس اینجاست که می توان متوجه اهمیت بالای این سیستم ها شد.

انواع دستگاه آب شیرین کن

نیازمندی هایی که در راستای شیرین سازی آب وجود داشت سبب شد تا نمونه های مختلفی از این دستگاه تولید شوند. از نمونه دستگاه های آب شیرین کنی که در حال حاضر به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند می توان موارد زیر را نام برد که هر کدام ساختار و ویژگی های خاص خود را دارا می باشند.

 • آب شیرین کن دریایی
 • آب شیرین کن صنعتی
 • آب شیرین خانگی

 

 

آب شیرین کن خانگی

تمامی دستگاه هایی که نام برده شده به هیچ عنوان مناسب مصارف خانگی نیستند زیرا نمی توان از آن ها در محیط منزل استفاده نمود. امروزه میتوان شهرها و روستاهای را مشاهده نمود که به دلیل عدم لوله کشی به آب شیرین دسترسی نداشته و برای تامین آب موردنیاز خود مجبورند از چشمه ها و رودخانه ها استفاده کنند. معضل بزرگتر این است که با خشک سالی هایی که تاکنون رخ داده است این چشمه ها نیز خشک شده اند و عموم مردم را مجبور به استخراج آب از چاه ها و قنات ها کرده اند.

این دستگاه ها بر اساس ساختار اسمز معکوس و پیشرفته خود قادرند تا در سریع ترین زمان ممکن نمک موجود در آب را از مولکول ها جدا نموده و سبب شیرین شدن آب شوند. از مهم ترین دستگاه های خانگی می توان آب شیرین کن های اسمز معکوس و یا به اصطلاح RO  نام برد که از ساختار خاصی تشکیل و در ابعاد کوچک ساخته میشوند.

آب شیرین کن دریایی

آب شیرین کن دریایی برای شیرین کردن آب در مناطق ساحلی استفاده می شود. با توجه به افزایش جمعیت و کمبود آب شرب شهری در مناطق گرمسیر و خشک، استفاده از دستگاه های تصفیه آب دریا بهترین راه برای تولید آب شرب مورد نیاز این مناطق است. 
آب دریا بسیار شور بوده و
TDS آن بالاست. آب هایی که TDS آن ها بیشتر از 30 و کمتر از 40000 میلی گرم در لیتر باشد، می تواند توسط دستگاه آب شیرین کن دریایی تصفیه شده و شیرین شود. این دستگاه نیز دارای مراحل پیش تصفیه بوده و برای این کار از فیلترهای شنی، کربنی، میکروفیلتر ها و آنتراسیت ها استفاده می شود. مهم ترین بخش در این آب شیرین کن نیز غشای اسمز معکوس است. 
به دلیل بالا بودن میزان نمک، بالا بودن چگالی، بالا بودن
PH و میزان یون های محلول در آب دریا، در این دستگاه ها از تجهیزات متفاوتی در مقایسه با آب شیرین کن های صنعتی استفاده می شود. پمپ های فشار قوی، ممبران ها و لوله کشی ها در این دستگاه کاملاً متفاوت هستند.

ویژگی های بارز آب شیرین کن دریایی

انتخاب درست دستگاه آب شیرین کن اهمیت بسیار بالایی دارد ممکن است با خود بپرسید چطور ؟ در پاسخ به این پرسش باید بگوییم هرکدام از دستگاه هایی که به آن ها اشاره شد برای حوزه خاصی مورد استفاده قرار می گیرند. به عنوان مثال شما نمی توانید از آب شرین های دریایی برای مصارف خانگی استفاده کنید زیرا ابعاد و اندازه این دستگاه ها چنین امکانی را به شما نمی دهد.

همان گونه که می دانید آب دریا شور و غیرقابل استفاده می باشد اما دستگاه های آب شیرین کن استفاده از این آب ها را امکان پذیر نموده اند بنابراین جای نگرانی نیست. در حال حاضر استفاده از این دستگاه ها را میتوان به وفور مشاهده نمود که با قابلیت های بی نظیر خود آب شور دریا را شیرین نموده و آن را قابل استفاده می کنند. چنین قابلیت هایی سبب میشوند تا نتوان به سادگی از کنار مزیت های این دستگاه ها عبور نمود. اما این دستگاه ها چه ویژگی هایی دارند ؟

 

دستگاه آب شیرین کن دریایی از ابعاد بسیار بالایی برخوردار بوده و برای نگهداری از آن باید به فکر فراهم نمودن فضای کافی نیز بود. این دستگاه ها را عمدتا در نزدیکی دریاها نصب می کنند تا فرآیند شیرین سازی را انجام داده و آب مورد نیاز ساختمان ها و مناطقی که اطراف دریا می باشند را تامین سازد. لازم است بدانید قیمت بالاتری داشته و برای شما هزینه های بیشتری در پی خواهد داشت.

آب شیرین کن خورشیدی

به جز آب شیرین کن های اسمز معکوس، دستگاه های دیگری طراحی و تولید شده اند که بر اساس فرآیند حرارت دهی و تقطیر عمل می کنند. از آنجایی که در این روش از انرژی خورشیدی در کنار جریان الکتریسیته استفاده می شود، رطوبت زدای خورشیدی HTH (آب شیرین کن خورشیدی) نام نهاده شده است. در این روش آب شور حرارت داده شده و تبدیل به بخار می شود. اما ذرات آلاینده و نمک ها باقی می ماند. سپس بخار آب طی فرآیند تقطیر دوباره تغییر فاز داده و به مایع تبدیل می شود. محصول این فرآیند آب شیرین است. مدت زمانی که صرف این کار می شود کمتر از روش های دیگر است. همچنین حجم آب به دست آمده نیز بیشتر است. بر این اساس از آب شیرین کن های حرارتی در شیرین کردن آب های وسیع مانند آب دریا و اقیانوس ها استفاده می شود. 
  

دستگاه آب شیرین صنعتی

دومین آب شیرین کنی که قصد داریم تا در این نوشتار به تشریح آن بپردازیم دستگاه آب شیرین کن صنعتی می باشد. امروزه در هر کشور صنایع مختلفی فعالیت دارند و این صنایع برای ادامه فعالیت های خود نیاز به آب شیرین دارند اما چرا داشتن آب شیرین برای کارخانجات امری الزامی می باشد ؟ به عنوان مثال شما کارخانجاتی را در نظر بگیرید که در زمینه تولید و عرضه مواد غذایی و خوراکی فعالیت دارند آیا استفاده از آب شور منجر به خرابی محصولات آن ها نخواهد شد ؟ در پاسخ به این پرسش باید بگوییم دقیقا زمانی که نتوان آب شیرین این صنایع را فراهم نمود این مواد خوراکی یا از کیفیت پایینی برخوردار می شوند یا دچار خرابی می گردند. حال راه چاره چیست ؟

چاره این کار استفاده از دستگاه آب شیرین صنعتی می باشد که تمام قابلیت های لازم برای تبدیل آب شور به آب شیرین را دارا بوده و می تواند در این راستا به صنعت های مختلف کمک های شایانی نماید. این دستگاه ها می توانند آب آشامیدنی مورد استفاده برای کارکنان و تولیدات کارخانه را تامین نموده و در رشد و پیشرفت های صنایع نقش بزرگی را ایفا کنند. از مهم ترین ویژگی های بارز این نوع آب شیرین کن ها   می توان اندازه بزرگ و ابعادی وسیع اشاره نمود که شما ملزم به فراهم نمودن یک محیط برای نگهداری از دستگاه می نماید. شما باید بتوانید از پمپ های آب برای تامین فشار بالای آب نیز استفاده کنید تا به این طریق آب را درون دستگاه جهت شیرین سازی به حرکت در اورد.

 

آب شیرین کن کشاورزی

 

استفاده از آب شیرین کن در صنایع کشاورزی بهترین راه حل برای دسترسی به آب شیرین است. در سال های اخیر با توجه به مصرف بی رویه آب چاه ها و آب های زیر زمینی در سال های گذشته، میزان شوری آب افزایش یافته و برای مصارف کشاورزی و آبیاری گلخانه ها غیر قابل استفاده است. آب شور با TDS بالا برای آبیاری گیاهان و خاک آن ها مضر بوده و باید تصفیه شود. 
آب شیرین کن کشاورزی همان دستگاه های تصفیه آبی هستند که بر اساس فرآیند اسمز معکوس کار می کنند. آب چاه های کشاورزی جریان ورودی به این دستگاه ها است. سپس با اعمال فشار توسط پمپ و عبور آب از یک غشای نیمه تراوا، عملیات تصفیه
صورت گرفته و آب به طور کامل تصفیه می شود. آب به دست آمده برای مصارف کشاورزی و آبیاری گلخانه ها مناسب بوده و به خاک و گیاهان آسیبی وارد نمی کند. لازم به ذکر است که دقت این دستگاه ها کمتر از دستگاه های آب شیرین کن خانگی است. بنابراین این آب برای آشامیدن مناسب نیست. 

تفاوت آب شیرین کن و تصفیه آب

 

آیا دستگاه آب شیرین کن همان تصفیه آب است؟ این سوالی است که به کرات پرسیده می شود. گاه به اشتباه تصور می شود که این دو دستگاه تفاوت چندانی ندارند و  تصفیه آب همان آب شیرین کن است اما باید بدانید که تصفیه سازی آب به معنی شیرین سازی آن است اما اینطور نیست و واژه آب شیرین کن تنها به دستگاهی اطلاق می شود که قابلیت جداسازی ذرات نمک از آب را داشته باشد و آب شور دریا ها را به آب شیرین قابل آشامیدن تبدیل کند در غیر این صورت دستگاهی که تنها آلودگی ها و مواد اضافی را از مولکول های آب جدا می کند ولی توانایی شیرین سازی آن را ندارد، دستگاه تصفیه آب گفته می شود. اما اگر یک دستگاه تصفیه آب از تکنولوژی اسمز معکوس برخوردار باشد از آنجایی که اسمز معکوس قابلیت شیرین سازی را دارد می توان عناوین آب شیرین کن اسمز معکوس و تصفیه آب اسمز معکوس را معادل هم دانست. به یاد داشته باشید که چنین قاعده ای درمورد روش های دیگر تصفیه آب که نمی توانند آب شیرین تولید کنند، صدق نمی کند و نام آب شیرین کن به آنها اطلاق نمی شود.
خوب است بدانید که برعکس دستگاه های تصفیه آب که از قابلیت شیرین سازی بی بهره هستند (البته به غیر از دستگاه های
RO)، آب شیرین کن ها اما هم می توانند آب های سنگین و آلوده را هم شیرین و هم تصفیه کنند.

اهمیت استفاده از سختی گیر آب

آب ها به طور طبیعی دارای املاح مختلفی همچون کلسیم و منیزیم می باشند که سبب ایجاد سختی در آن ها می شوند. این سختی می تواند استفاده از آب را سخت نموده و به مرور به لوازم خانگی شما از جمله ماشین لباسشویی آسیب وارد سازند. سختی گیر هایی که درون این دستگاه ها تعبیه شده اند این املاح را حذف نموده و آبی کاملا تصفیه شده و عاری از هرگونه سختی را در اختیار شما قرار می دهند.

اتصالات آب شیرین کن

اتصالات آب شیرین کن با توجه به نوع آن متفاوت است. اما به طور کلی دستگاه های تصفیه آب دارای قطعات زیر هستند:    پمپ طبقاتی که وظیفه انتقال آب را در دستگاه های اسمز معکوس بر عهده دارند. پمپ خوراک که همان پمپ فیلتر شنی است و برای مرحله پیش تصفیه مورد استفاده قرار می گیرد. لوله کشی ها و اتصالات که معمولاً از جنس UPVC هستند و از ایجاد رسوب و زنگ زدگی جلوگیری می کنند. 

 • سوئیچ های پرشر و لو پرشر که برای محافظت از پمپ روی دستگاه تعبیه شده اند.اتصالات استیل مانند سه راهی ها، تبدیل ها، مغزی و غیره 
 • هوزینگ ها 
 • غشا یا فیلتر های ممبران 
 • فیلترهای شنی، کربنی و غیره 
 • مخزن فایبر گلاس
 • گیج فشار و فلومتر  

نصب آب شیرین کن 

نصب تصفیه آب بسته به حجم آب مصرفی، منطقه مورد نظر، ابعاد
دستگاه و غیره متفاوت است. به طور مثال دستگاه های تصفیه آب خانگی را به راحتی می
توانید نصب و راه اندازی کنید. اما طراحی، ساخت و نصب تصفیه آب صنعتی، نیمه صن
عتی و غیره نیازمند مراجعه به کارشناسان خبره و
مجرب است. همچنین بهتر است دستگاه های تصفیه آب خانگی را از نمایندگی های معتبر
خریداری کرده و برای استفاده از گارانتی و خدمات پس از فروش، نصب و راه اندازی آن
را نیز بر عهده نمایندگی بگذارید. 

تعویض فیلتر آب شیرین کن

تعویض فیلترهای دستگاه آب شیرین کن از اهمیت بالایی برخوردار است. این کار باید هر یک تا دو سال با توجه به حجم مصرف تعویض گردد. در غیر این صورت قسمت های دیگر دستگاه از جمله پمپ دچار اشکال می شود. تعویض فیلترها در دستگاه های تصفیه آب مختلف چندان متفاوت نیست. 
برای تعویض فیلترهای آب شیرین کن های خانگی می توانید به راحتی دستگاه را خاموش کرده، شیر آب ورودی را بسته تا جریان قطع شود. شیر خروجی را باز کند تا مخزن ذخیره خالی شود. سپس با استفاده از آچار مخصوص هوزینگ ها را به ترتیب باز کنید. فیلتر قدیمی را خارج کرده، محفظه را به خوبی بشویید. سپس فیلتر جدید را با آب شسته و در محفظه قرار دهید. هوزینگ را بسته و به سراغ فیلتر بعدی بروید. در نهایت باید مرحله کربن گیری را انجام دهید تا آب سیاه از دستگاه خارج شود. برای این کار باید ورودی مرحله چهارم را از دستگاه جدا کرده و دستگاه را روشن و شیر آب ورودی را متصل کنید. در نهایت اجازه دهید تا حدود 5 لیتر آب از دستگاه خارج شود. سپس می توانید آن را به مدار بازگردانده و دستگاه را راه اندازی کنید.

فیلتر آب شیرین کن

در دستگاه های آب شیرین کن اسمز معکوس معمولاً از انواع فیلتر تصفیه آب شنی، الیافی، کربنی و غیره برای مرحله پیش تصفیه استفاده می شود. سپس نوبت به مرحله اسمز معکوس یا غشای نیمه تراوای RO می رسد. به طور مثال در دستگاه های آب شیرین کن خانگی از فیلترهای سه گانه قبل از فیلتر اسمز معکوس استفاده می شود. 
این فیلترها به ترتیب از فیلتر الیافی یا فیلتر پروپیلن، کربن اکتیو پودری یا فیلتر کربن فعال و فیلتر الیافی یک میکرون تشکیل شده اند. این فیلتر ها می توانند آلاینده های درشت موجود در آب از جمله زنگ لوله ها، ذرات معلق، لجن و غیره را از بین برده و آب را عاری از ذرات کلر و نیترات کنند. 

ممبران آب شیرین کن

ممبران مهم ترین قسمت در دستگاه آب شیرین کن است. در واقع این فیلتر ها همان قسمتی هستند که جداسازی اصلی ذرات معلق و نمک های محلول در آن صورت می گیرد. این فیلتر از جنس پلی آمید TFC، سلولز استات  CTA یا مخلوطی از هر دو تولید می شود. این غشا به صورت فیلم نازکی روی یک لوله استوانه ای پیچیده شده و و می تواند بیش از 98 درصد از ذرات موجود در آب را جدا کند. این فیلتر بهتر است هر یک و نیم تا دو سال تعویض شود. 
 

طرز کار آب شیرین کن

 

سیستم های اسمز معکوس reverse osmosis یکی از بهترین، مفید ترین و اقتصادی ترین دستگاه هایی هستند که برای شیرین و تصفیه کردن آب آشامیدنی طراحی و ساخته شده اند. این سیستم ها دارای غشای نازک متخلخلی هستند که وظیفه جداسازی ذرات معلق، یون ها و نمک ها را بر عهده دارد. روش اسمز معکوس یکی از روش ها در طرز کار آب شیرین کن هاست.
روش جداسازی در فرآیند اسمز معکوس کاملاً فیزیکی بوده و بدون هیچ گونه افزودنی و تنها بر اساس اختلاف در بار و اندازه ذرات موجود در آب انجام می شود. در این
روش با اعمال فشاری که بیشتر از اختلاف فشار اسمزی است، مولکول های آب از غشای نیمه تراوایی عبور کرده و ذرات معلق و آلاینده ها در پشت غشا باقی می ماند. بدین ترتیب جداسازی، شیرین سازی و تصفیه آب به کمک فرآیند اسمز معکوس انجام می شود. 

مواد شیمیایی در اسمز معكوس

 

سود سوز آور و اسید سولفوریک: تنظیم ph در موارد بسیار نادری ph آب ورودی ممکن است زیر ۴ و یا بالای ۱۰ باشد، در این صورت ممبران که فیلتر اصلی تصفیه است آسیب می‌بیند و عمر مفیدش کاهش می‌یابد، در این شرایط از اسید سولفوریک برای بالا آوردن ph تا عدد ۷ و یا سود سوزآور برای کاهش ph به عدد ۷ استفاده می‌شود
 
ماده SBS: گاها در تصفیه آب‌های لوله کشی پس انجام تست کلر مشخص می‌شود که آب ورودی دارای مقداری کلر است، کلر نیز باعث آسیب رسیدن به غشاهای نیمه تراوای ممبران می‌شود و در طی چند ماه کیفیت آب تولیدی مانند آب ورودی پایین می‌آید، برای جلو گیری از این مشکل ماده‌ای به اسم تجاری sbs استفاده می‌شود که پس تزریق با دوز صحیح، کلر آب را خنثی می‌کند
 
فوربیت ( آنتی اسکالانت ): anti scalant به معنی ضد رسوب ماده‌ایست نیمه اسیدی که برای تمام دستگاه های تصفیه آب نیاز است و دائما باید در حال تزریق به سیستم باشد. این ماده از رسوب مواد تغلیظ شده در ممبران جلوگیری میکند و از غشاهای میکروسکوپی ممبران محافظت می‌کند و عمر مفید ممبران را به میزان چشمگیری افزایش می‌دهد. مقدار صحیح استفاده از آن بستگی به ظرفیت دستگاه و کیفیت آب ورودی دارد که پس تز نصب و راه‌اندازی مشخص می‌شود
 
کلر: در بعضی موارد آب تولیدی دستگاه باید به مدت طولانی در مخازنی ذخیره شود و ممکن قبل از مصرف در چندین مخزن مجزا ریخته و حمل شود، در این صورت برای جلوگیری از آلودگی آب تصفیه شده، به لوله خورجی آب شیرین دستگاه تصفیه آب به مقدار مورد نیاز (بین ۱ تا ۴ ppm) کلر تزریق می‌شود تا از آلودگی ثانویه آب جلوگیری شود.

دبی چیست

دبی کلمه‌ایست فرانسوی که معادل کلمه آبدهی است،
منظور از دبی حجم آبی است که در یک زمان مشخص از یک لوله عبور می‌کند، دبی واحد
های مختلفی دارد مانند لیتر بر دقیقه و متر مکعب در شبانه روز و …، برای اندازه
گیری دبی می‌توان مخزن بزرگی را که حجم آن از قبل مشخص است مقابل لوله آب قرار داد
و هم زمان که مخزن شروع به پر شدن می‌کند تایمری را شروع کرد و مدت زمان پر شدن
ظرف را اندازه گرفت، برای مثال اگر ظرفی
۲۰
لیتری به مدت
۱۰ ثانیه پر شود دبی آب مورد نظر ۲ لیتر بر ثانیه خواهد بود. سپس می‌توان دبی بدست
آمده را به واحد های مختلفی تبدیل کرد. به عنوان یک روش آسان پس از به دست آوردن
دبی بر اساس لیتر بر ثانیه آن را در
۸۶.۴ ضرب می‌کنیم تا دبی بر اساس متر مکعب در شبانه روز بدست آید، در جدول زیر
تبدیل واحدهای مختلف دبی آمده است
:
 

۱۰۰۰ لیتر

۱ متر مکعب

۱ لیتر بر ثانیه

۶۰ لیتر بر دقیقه

۱ لیتر بر ثانیه

۳۶۰۰ لیتر بر ساعت

۱ لیتر بر ثانیه

۳.۶ متر مکعب در ساعت

۱ لیتر بر ثانیه

۸۶.۴ متر مکعب در شبانه روز

۱ لیتر بر دقیقه

۱.۴۴ متر مکعب در شبانه روز


 
فشار آب را با واحد بار و psi اندازه گیری می‌کنند،. هر بار فشار معادل ۱۰ متر توان حرکت عمودی درون لوله است، فشار
اب به حداکثر توان آب در حرکت به سمت بالا گفته می‌شود تا زمانی که دبی صفر شود،
به عنوان مثال اگر لوله آبی به طول
۱۰ متر
به صورت عمودی قرار گیرد و آب داخل بتواند
۱۰ متر
بالا رود و از لوله خارج شود فشار آب بیشتر از
۱ بار خواهد بود، اگر آب بتواند تا بالای لوله
برسد ولی از لوله بیرون نریزد فشار آب دقیقا
۱ بار خواهد بود، برای ساختمانی ۱۰ طبقه که ۳۰ متر
طول خواهد داشت به طور متوسط
۵ بار
فشار نیاز است تا افراد طبقه آخر نیز آبی با فشار کافی در اختیار داشته باشند.
فشار آبی شهری در مناطق مسکونی به طور متوسط
۲ بار تعیین شده است،
 
هر لوله آب با توجه به سایزش
محدودیتی در حجم آبی که می‌تواند انتقال دهد ایجاد می کند، برای یک لوله یک اینچی
با فشار یک بار حدودا
۱ لیتر
بر ثانیه آب را انتقال می‌دهد اما یک لوله
۵
اینچی با یک بار فشار دبی برابر
۲۰ لیتر
بر ثانیه خواهد داشت
.
به همین علت انتخاب سایز لوله
بر پایه دبی و فشار مورد نظر انجام می‌شود. در جدول زیر راهنمایی برای انتخاب سایز
لوله آمده است
:
 

قطر لوله

فشار

دبی (لیتر بر ثانیه)

۱ اینچ

۱ بار

۱

۱ اینچ

۲ بار

۲

۲ اینچ

۱ بار

۷

۲ اینچ

۲ بار

۱۴ 
واحد اصلی مورد استفاده برای
دبی متر مکعب بر شبانه روز است و دستگاه های تصفیه آب بر این اساس و بر اساس نوع
آب ورودی دسته بندی می‌شوند، به همین علت شناختن مفهوم دبی و قابلیت تبدیل آن به واحد‌های
مختلف و همچنین مقدار آب مورد نیاز بر اساس واحد متر مکعب در شبانه روز ضروری است
.

TDS چیست ؟

TDS مخفف شده total desolved solids به معنی کل مواد جامد محلول است که تمام مواد آلی و غیر آلی موجود در آب را اندازه گیری می‌کند. واحد اندازه گیری tds، ppm یا points per million به معنی واحد بر میلیون است برای مثال آبی با ppm ۱۰۰ tds ( آب آشامیدنی بسته بندی یا آب معدنی ) در هر یک میلیون ملکول آب صد ملکول ماده جامد محلول در آب وجود دارد.


 
از تمام آب های موجود در کره زمین  ۹۷ درصد را آب اقیانوس ها تشکیل می دهند و تنها ۳ درصد آن آب های شیرین هستند که مقدار زیادی از آن در به صورت یخ در قطب های شمال و جنوب قرار دارند و یا در اعماق زمین مدفون شده اند و تنها ۱.۲ درصد از آب های کره زمین، آب های شیرین قابل دسترس هستند.
tds 
بهترین معیار سنجش کیفیت آب برای پیدا کردن روش صحیح تصفیه است، بر اساس جواب آزمایش tds می‌توان نوع دستگاه تصفیه آب، مراحل پیش تصفیه و تصفیه اصلی را مشخص کرد. در جدول زیر چند نمونه آب و tds آن ها بر اساس ppm آمده است:
 

نمونه آب

Tds (ppm)

آب مقطر

۰

آب مناسب دیگ بخار و خنک کننده های صنعتی

۵۰ – ۰

آب معدنی یا بسته بندی

۱۵۰ – ۵۰

استاندارد آب آشامیدنی سازمان بهداشت جهانی WHO

۵۰۰ – ۵۰

آب مناسب مصرف دامداری و مرغداری

۵۰۰

آب لوله کشی

۲۰۰۰ – ۲۰۰

آب های سطحی و چاه

۱۵۰۰۰ – ۱۰۰

آب های آزاد و اقیانوس

۴۸۰۰۰

 

آزمایش tds تقریبا ساده است و توسط دستگاه tds سنج انجام می شود، با وارد کردن دستگاه tds سنج داخل آب مقدار tds بر حسب ppm بر روی دستگاه مشخص می‌شود، همچنین بر روی تابلوهای کنترل دستگاه تصفیه آب tds سنجی قرار گرفته که مقدار tds  آب تولید شده نشان می‌دهد.

تمام آب های موجود در طبیعت بر اساس مقدار tds شان در ۴ دسته طبقه بندی می‌شوند:

 

 نوع آب

 TDS (ppm)

 آب تازه

 کمتر از 1000

 آب لب شور

 بین 1000 تا 10000

 آب شور

 بین 10000 تا 30000

 آب دریا

 بیشتر از 30000


 
با توجه به جدول بالا دستگاه های تصفیه آب هم به همین طریق  به ۳ دسته تقسیم می‌شوند.

 1. دستگاه تصفیه آب لب شور که آب لب شور را به آب آشامیدنی تبدیل می‌کند.
 2. دستگاه تصفیه آب شور که آب شور را به آب آشامیدنی تبدیل می‌کند.
 3. دستگاه تصفیه آب دریا که آب دریا را به آب آشامیدنی تبدیل می‌کند.

 
همانطور که می‌توان حدس زد برای تصفیه آب لب شور به آب آشامیدنی انرژی کمتری نیاز است تا تصفیه آب دریا به آب آشامیدنی.
البته tds برای درک کامل کیفیت آب کافی نیست به عنوان مثال آلودگی هایی که به صورت مایع در آب وجود دارند مانند مواد نفتی و روغنی همچنین تشعشعات مواد رادیواکتیو در آزمایش tds نشان داده نمی‌شوند و برای استفاده آب در صنایع حساس نیاز است که آزمایش های بیشتری روی آن انجام شود.

آتی سازان آرشام صنعت پیشتاز در صنعت آب و فاضلاب