پکیج تصفیه فاضلاب کامپوزیتی

 

همواره، کلیه انسان ها از بدو تولد تا لحظه مرگ به عوامل بسیاری از قبیل آب، خاک، آب و هوا و … نیاز دارند و به همین علت هم لازم است که همگان کلیه تلاش خود را در راستای حفظ و نگهداری محیط زیست خود به کار بگیرند.

گفتنی است که عوامل بسیاری اعم از آلودگی هوا، مواد آلی، مواد رادیواکتیو، افزایش حرارت و … منجر به نابودی محیط زیست می شود که البته از مخرب ترین موارد هم می توان به فاضلاب ها اشاره کرد؛ چرا که فعالیت های انسانی اعم از شست و شو، آشپزی و … منجر به ایجاد مواد مضر و البته ناخالص می شوند که قطعا ورود آن ها به محیط پیرامون ما می تواند منجر به نابودی کلیه موجودات زنده شود.

البته دیگر جای نگرانی نیست؛ چرا که امروزه پکیج های فاضلاب نقش مهمی را در کنترل و حتی تصفیه فاضلاب ایفا می کنند و به همین علت هم در ادامه قصد داریم به پکیج های فاضلاب فایبرگلاس بپردازیم.

فایبرگلاس یا کامپوزیت چیست؟

پیش از هر چیزی لازم است که شما را با جنس مرغوب و البته رایج فایبرگلاس آشنا کنیم؛ این ماده از پلاستیک تقویت شده با فیبر ساخته شده است و خوشبختانه مقاومت آن نسبت به پلاستیک اندکی بیشتر می باشد که قطعا این مورد در افزایش دوام و طول عمر این محصول بی تاثیر نخواهد بود.

پکیج تصفیه فاضلاب فایبرگلاس

به طور خلاصه می توان گفت که این محصول موظف به از بین بردن و نابودی مواد شیمایی و مواد آلی می باشد و بدیهی است که نقش مهمی را در راستای حفاظت و پاک سازی از محیط زیست ایفا می کند؛ متاسفانه در صورت عدم استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب grp یا همان فایبرگلاس، با شیوع بیماری های مسری و یا حتی افزایش مرگ و میر رو به رو می شویم؛ به همین علت هم استفاده از این کالا یک امر ضروری به شمار می آید.

لزوم استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب GRP

برخی از افراد دغدغه این را دارند که چرا باید از پکیج تصفیه فاضلاب استفاده کنند و در پاسخ باید گفت: عدم نصب و راه اندازی این محصول در مکان های حساس اعم از کارخانه، رستوران، بیمارستان و … منجر به تولید و تکثیر مواد سمی در محیط زیست می شود و بدیهی است که در نهایت این امر موجب نابودی کلیه موجودات زنده اعم از گیاهان، جانوران و حتی انسان ها در سطح زمین خواهد شد.

کاربرد های پکیج تصفیه فاضلاب کامپوزیت

خبر خوش این که از پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی فایبرگلاس، می توان در موارد بسیاری اعم از کارخانه های تصفیه فاضلاب بهداشتی، تصفیه فاضلاب غیر متمرکز در نواحی که سیستم های تصفیه فاصلاب مرکزی موجودی نمی باشد و در نهایت آبیاری به بخش های کشاورزی بهره برد.

مزایا پکیج تصفیه فاضلاب فایبرگلاس

بهتر است بدانید که اغلب محصولات از مزایای بی شماری برخوردار می باشند و خوشبختانه پکیج های تصفیه فاضلاب فایبرگلاس هم از این موضوع مستثنی نیست و در ادامه قصد داریم شما را با ویژگی های آن ها بیشتر آشنا کنیم:

1) اشتغال فضای اندک: همواره، اغلب پکیج های فاضلاب بهداشتی به فضای بسیاری نیاز دارند و اتفاقا به همین علت هم اغلب افراد از تهیه آن ها خودداری می کنند که البته دیگر جای نگرانی نیست؛ چرا که پکیچ های فاضلاب کامپوزیتی به فضای اندکی احتیاج دارند و همگان با حداقل امکانات می توانند آن ها را تهیه کنند.

2) سهولت در تعمیر: از ویژگی های رایج این محصول می توان به تعمیر و استفاده آسان از آن ها اشاره کرد که خوشبختانه در حداقل زمان ممکن و با قیمت مقرون به صرفه، میسر می باشد.

3) دسترسی آسان: متاسفانه در سال های اخیر شاهد کمبود پکیچ های تصفیه فاضلاب بهداشتی بودیم که البته پکیج های فایبرگلاس از این موضوع مستثنی می باشند و مصرف کنندگان با مراجعه به مراکز مرتبط می توانند آن را تهیه کنند.

4) کاهش تولید مواد لجن: خبر خوش این که پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی فایبرگلاس از تولید لجن و هر گونه مواد جامد جلوگیری کرده که طبیعتا این فرایند در محافظت محیط زیست بی تاثیر نخواهد شود.

5) استفاده در کلیه مناطق: بهتر است بدانید که جنس کامپوزیت یا همان فایبرگلاس در مقابل شرایط اقلیمی متنوع اعم از رطوبت، افزایش حرارت، برودت هوا و … مقاوم هستند و به همین علت هم در کلیه مناطق می توان از این محصول بهره برد.

6) حمل و نقل آسان: لازم به ذکر است که جنس کامپوزیت از پلاستیک فشرده تشکیل شده است و به همین علت هم این امر منجر به وزن اندک این محصول می شود و در نهایت با حمل و نقل آسان و البته سریع آن رو به رو می شویم.

7) عدم ایجاد بوی نامطبوع: تولیدکنندگان در ساخت و طراحی پکیج های تصفیه فاضلاب کامپوزیتی از نهایت دانش و تکنولوژی خود بهره بردند و به همین علت هم میزان بروز نشتی و ایجاد بوی ناخوشایند به حداقل ممکن رسیده است.

8) مقاوم در برابر خوردگی: همواره، بسیاری از پکیج های تصفیه فاضلاب در برابر خوردگی و هر گونه ضربه قرار می گیرند و این امر منجر به ایجاد استهلاک و نابودی محصول می شود که البته اجناس کامپوزیتی در برابر خوردگی از پایداری منحصر به فردی برخوردار می باشند.

9) صرفه جویی در انرژی: لازم به ذکر است که پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی به منظور ایجاد فعالیت خود به منابع برق وابسته می باشند و طبیعتا این امر منجر به ایجاد هزینه های هنگفت و سرسام آور می شود که البته پکیج های تصفیه فاضلاب فایبرگلاس به انرژی اندکی نیاز دارند

اجزاء پکیج تصفیه فاضلاب کامپوزیتی

گفتنی است که پکیج های تصفیه فاضلاب در انواع بهداشتی، انسانی، صنعتی و … تولید و ارائه می شوند که هر کدام از آن ها از کاربرد های منحصر به فردی برخوردار هستند و البته اجزاء و متعلقات بسیاری از آن مشابه و یکسان می باشد و در ادامه به شرح آن ها می پردازیم:

 • آشغال گیر: بهتر است بدانید که پیش از تصفیه فاضلاب های موجود باید هر گونه مواد اضافی اعم از آشغال، زباله، مواد جامد و … را از پساب ها جدا کنیم که این فرایند توسط شیوه های دستی و مکانیکی صورت می گیرد؛ البته پیش از انتخاب این روش ها باید به اندازه و سایز آشغال ها هم توجه داشته باشیم؛ چرا که اگر ذرات موجود کوچک باشند به کمک نیروی دستی و انسانی جمع آوری خواهد شد و دیگر نیازی نیست که از روش های مکانیکی بهره ببریم.
 • مخزن متعادل ساز: همان طور که از نام این اجزاء هم مشخص می باشد؛ این مخزن به تعادل و یکنواخت سازی فاضلاب های موجود می پردازد و پساب ها پس از پشت سر گذاشتن مرحله آشغال گیر به درون مخزن های متعادل ساز، منتقل شده و فاضلاب ها در داخل آن قرار می گیرند.

گفتنی است که فاضلاب پس از متعادل سازی به حوضچه های بعدی وارد خواهد شد.

 • سیستم تامین هوا: بدیهی است که تولید هوا به کمک دمنده های تعبیه شده و منحصر به فرد صورت می گیرد و پارمتر های مخصوصی تحت عنوان ظرفیت تولید هوا و فشار مورد احتیاج در راستای انتقال هوا به فعالیت می پردازند.
 • حوضچه هوا دهی: به طور کلی می توان گفت که حوضچه هوا دهی از مهم ترین ارکان در پکیج های تصفیه فاضلاب فایبر گلاس به شمار می آید که منجر به رشد و تکثیر میکروارگانیسم ها خواهد شد.

باکتری های تجزیه کننده فاضلاب به کمک مصرف اکسیژن به تجزیه فاضلاب های مورد نظر می پردازند و طبیعتا در این فرایند با کاهش COD فاضلاب رو به رو خواهیم شد؛ مقصود از COD همان اکسیژن های موجود در آب، پساب و … می باشد.

 • حوضچه ته نشینی: همواره، پساب های موجود به شفاف سازی و زلال شدن نیاز دارند که این وظیفه خطیر بر عهده حوضچه ته نشینی می باشد که پساب های موجود پس از پاک سازی به سوی مخزن کلر زنی هدایت می شود.

بهتر است بدانید که حوضچه های ته نشینی همانند قیف در نظر گرفته شده است و مجددا از کف مخزن به درون حوضچه های هوادهی منتقل خواهد شد.

 • حوضچه کلر زنی: لازم به ذکر است که حوضچه کلر زنی از اجزای اصلی و اساسی یک پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی به شمار می آید و سبب نابودی و از بین رفتن میکروارگانیزم های موجود در آلاینده ها می شود؛ بهتر است بدانید که کلر به دو صورت پودری و مایع تولید شده و همگان مطابق با نیاز خود می توانند آن ها را تهیه کنند.
 • لوله انتقال هوا: همواره، پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی به منظور ادامه وظیفه خود به متعلقات گوناگونی نیاز دارند که از رایج ترین آن ها می توان به لوله انتقال هوا و لوله انتقال لجن اشاره کرد که طبیعتا در بهود عملکرد این محصول بی تاثیر نخواهد بود.
 • تابلو برق: همان طور که اشاه کردیم؛ اغلب پکیج های تصفیه فاضلاب به انرژی و نیروی برق نیاز دارند و به همین علت هم تابلو برق های منحصر به فردی توسط متخصصان در این سیستم نصب می شوند.

نحوه عملکرد پکیج فاضلاب GRP

به طور خلاصه می توان گفت که این محصول موظف به از بین بردن مواد معلق و البته خطرناک از قبیل آمونیاک، آرسنیک، آهن و فلوراید می باشد که در صورت عدم از بین رفتن آن ها با مسائل جبران ناپذیری رو به رو خواهیم شد.

همواره رشد میکروارگانیسم، منجر به حذف و از بین بردن آلاینده های آلی می شود و به همین علت هم پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی سعی در افزایش رشد و تکثیر آن ها دارند که البته این کالا در تصفیه و تمیز کردن رسوب گذاری ها هم نقش مهمی را ایفا می کند؛ در ادامه قصد داریم شما را با نحوه فرایند آن بیشتر آشنا کنیم:

1) انتقال از ایستگاه پمپاژ: پیش از هر چیزی لازم است که پساب های موجود از بخش های مختلف جمع آوری شده و پس از جایگزینی در مخزن های اولیه و انجام فرایند های متعادل سازی کمی یا کیفی به کمک پمپ لجن کش به درون پکیج های تصفیه خانه، منتقل خواهند شد.

2) واحد بی هوازی ABRبهتر است بدانید که به واحد های بافلدار، بی هوازی گفته می شود و در این جایگاه با اتاقک های رو به رو هستیم که آلاینده ها و حتی پساب ها در درون آن ها تصفیه می شوند.

فراموش نکنید که سیستم بی هوازی ABR از کارآیی و قدرت منحصر به فردی برخوردار می باشند و فاضلاب های مورد نظر را در حداقل زمان ممکن تصفیه کرده و به همین علت هم استفاده از آن ها یک امر ضروری به شمار می آید.

مزایای استفاده از سیستم بی هوازی

برخی از افراد دغدغه این را دارند که چرا باید از سیستم بی هوازی استفاده کنند و در ادامه قصد داریم به آن ها بپردازیم:

 • به هیچ گونه انرژی الکتریکی نیازی ندارد و طبیعتا این امر در صرفه جویی و کاهش هزینه های مرتبط آن بی تاثیر نخواهد بود.
 • از دیگر مزایای این سیستم می توان به جاسازی آن در زیر زمین اشاره کرد که به هیچ گونه فضای مجزا نیازی ندارد و خوشبختانه به زیبایی مکان مورد نظر شما هم آسیبی وارد نمی کند.
 • بدیهی است که همگان به دنبال تهیه سیستم های با دوام و البته مقرون به صرفه هستند و خوشبختانه سیستم های بی هوازی هم از این دسته از امکانات برخوردار می باشند.
 • ایجاد و تولید لجن های ناشی از تصفیه فاضلاب در سیستم های بی هوازی به چشم نمی خورد و طبیعتا این مورد در جلوگیری از آلودگی محیط زیست بی تاثیر نخواهد بود.

معایب استفاده از سیستم بی هوازی

همان طور که می دانید اغلب سیستم های تصفیه فاضلاب از معایب اندکی برخوردار هستند و طبیعتا سیستم های بی هوازی هم از این مورد مستثنی نمی باشند و در ادامه قصد داریم به شرح برخی از آن ها بپردازیم:

 • گفتنی است که سیستم های بی هوازی، روزانه با فاضلاب و لجن های ناشی از آن سر و کار دارند و به همین علت هم در حداقل زمان ممکن به آلودگی دچار شده که برای پاک سازی آن ناچار به استفاده از منابع آبی هستیم و در این راستا با هدر رفتن آب و هزینه های هنگفت آن رو به رو خواهیم شد.
 • فرایند تصفیه فاضلاب توسط سیستم های بی هوازی به زمان بسیاری نیاز دارد و متاسفانه در این راستا با تولید لجن های بسیاری مواجه می شویم که کلیه این عوامل منجر به نابودی محیط زیست خواهد شد.

2) فرایند سیستم آنوکسیک: در مورد طرز کار سیستم های آنوکسیک می توان گفت که به نابودی و از بین بردن نیتروژن های موجود در فاضلاب ها می پردازد؛ سپس این فرایند منجر به تولید آب نیتراژه شده در محیط می شود.

فعالیت و وجود میکروارگانیسم در این گام سبب می شود که از نیترات تحت عنوان گیرنده های الکترونی استفاده شود و از این طریق اکسیژن های لازم تامین شده و سپس نیتروژن به شکل گاز N2 در محیط آزاد خواهد شد.

3) نحوه عملکرد سیستم راکتور IFASدر سال های اخیر شاهد تولید سیستم های راکتور بودیم که از ترکیبی از لجن فعال و روش بستر ثابت می باشد.

در مورد فرایند بستر ثابت می توان گفت که از مقاومت چشم گیری برخوردار است و البته عملکرد لجن فعال به منظور تصفیه فاضلاب بیولوژیکی به زمان بسیاری نیاز دارد که به همین علت هم بهتر است از ترکیب هر دو روش بهره ببریم.

چرا باید از سیستم راکتور IFAS استفاده کنیم؟

 • از مزایای منحصر به فرد آن می توان به تولید لجن اندک اشاره کرد؛ چرا که این مورد از ایجاد بوی ناطبوع و یا انتشار مواد سمی به محیط جلوگیری کرده و در نهایت منجر به حفظ سلامت کلیه جانداران زنده خواهد شد.
 • بهره بردن از دو روش لجن فعال و بیوفیلم ثابت، سبب می شود که لجن ها مدت زمان بیشتری در درون سیستم قرار بگیرند و در نهایت با افزایش و تکثیر نیترات در آن مواجه خواهیم شد.

معایب بهره بردن از سیستم راکتور IFAS

 • همان طور که اشاره کردیم سیستم های راکتور در پکیج های فاضلاب GRP از تکنولوژی منحصر به فردی برخوردار هستند و به همین علت هم هزینه هنگفتی در ساخت و ساز آن به کار گرفته می شود.
 • متاسفانه، در سال های اخیر به کمبود قطعات مورد نیاز راکتور دچار شدیم و همواره در تهیه کردن آن ها با مشکلات بسیاری رو به رو هستیم.
 • همانند سیستم هوادهی به انرژی بسیاری نیازی دارد.
 • طراحی و ساخت این سیستم بسیار پیچیده می باشد و استفاده از دانش متخصصان در این زمینه الزامی است.

4) واحد ته نشینی استاتیک: همواره، کلیه پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی از مخزن ته نشینی برخوردار بودند و طبیعتا پکیج های فاضلاب فایبرگلاس هم از این موضوع مستثنی نمی باشند؛ این مخزن موظف به ثابت نگه داشتن و سکون ذرات معلق است و البته فراموش نکنید که پیش از ورود پساب به درون مخزن لازم است که از مواد شیمیایی مخصوص بهره ببریم تا این مواد در حداقل زمان ممکن منعقد شوند.

مهم ترین عاملی که سبب تمایز این مخزن با سیستم های دیگر می شود این است که پس از اتمام فرایند تصفیه به طور کاملا اتوماتیک به جمع آوری لجن های تولید شده می پردازد.

5) واحد کلر زنی: گفتنی است که میکروارگانیسم ها در کلیه آب های دریاچه، آب رودخانه و … یافت می شود که خوشبختانه هیچ گونه آسیبی را نه تنها به انسان بلکه به هیچ گونه موجدات زنده ای اعم از حیوانات، جانوران و… وارد نمی سازد؛ اما متاسفانه پاتوژن های موجود در آب برخی از مواقع منجر به ایجاد بیماری خطرناک در افراد می شوند که البته این ماده در حداقل زمان ممکن هم تکثیر خواهد شد.

البته دیگر جای نگرانی نیست؛ چرا که روش های موجود تصفیه آب از قبیل ته نشینی، انعقاد، تصفیه کلرزنی و … آب های موجود را پاک سازی کرده و همگان با خیالی آسوده می توانند به نوشیدن آب بپردازند؛ در واحد های کلر زنی از مواد کلسیم هیپو کلریت و سیدم هیپو کلریت استفاده می شود که قطعا در تصفیه آب بی تاثیر نخواهد بود.

عوامل تاثیر گذار بر قیمت پکیج تصفیه فاضلاب کامپوزیتی

پس از آشنایی با پکیج تصفیه فاضلاب فایبرگلاس، نوبت به تهیه کردن آن ها می رسد که در این راستا لازم است از قیمت این محصول به خوبی مطلع شویم؛ به همین علت هم در ادامه قصد داریم به شرح عوامل تاثیر گذار در نرخ آن بپردازیم:

 • هزینه مواد اولیه: بدیهی است که هزینه ساخت و تولید مواد اولیه کامپوزیت با فلز، بتن و … تفاوت بسیاری دارد و اتفاقا به همین دلیل هم پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی کامپوزیت از قیمت مقرون به صرفه برخوردار می باشد.
 • هزینه نصب: همان طور که اشاره کردیم، پکیج های تصفیه فاضلاب فایبرگلاس، در وزن اندکی تولید می شوند و همین مورد هم منجر به سهولت در حمل و نقل و جا به جایی در این محصول می شود.
 • هزینه تعمیر و نگهداری: بهتر است بدانید که پکیج های تصفیه فاضلاب GRP از عمر و دوام چشم گیری برخوردار است و خوشبختانه هزینه تعمیر و یا نگهداری آن هم مقرون به صرفه خواهد بود.
 • کیفیت فاضلاب ورودی: بهتر است بدانید که فاضلاب های ورودی در تنوع بسیاری اعم از فاضلاب بهداشتی، فاضلاب صنعتی، فاضلاب کارواش ها، فاضلاب ترکیبی و … می باشند و هر کدام از آن ها منجر به قیمت متفاوتی در این محصول خواهند شد.
 • کیفیت آب مورد انتظار: کلیه این فرایند دشوار و حساس به منظور دسترسی به آب های پاک و سالم می باشد که البته کیفیت به دست آمده آن باید به گونه ای باشد که به عنوان آبیاری فضای سبز، محیط های کشاورزی و … بتوان از آن ها بهره برد و بدیهی است که افزایش استاندارد های آب تصفیه شده منجر به افزایش قیمت پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی خواهد شد.
 • نوع فرایند تصفیه: به طور کلی می توان گفت که پارامتر های بسیاری اعم از فاضلاب ورودی، کیفیت فاضلاب ورودی و … در نوع فرایند تصفیه تاثیر گذار خواهد بود و طبیعتا کلیه این عوامل نقش مهمی را در نرخ پکیج های تصفیه فاضلاب کامپوزیتی، ایفا می کنند.
قبل
بعدی