پکیج تصفیه فاضلاب کامپوزیتی

 

قبل از این که بخواهیم در مورد پکیج تصفیه فاضلاب کامپوزیتی توضیحاتی شرح دهیم می خواهیم شما را با معنای کامپوزیت آشنا کنیم: ترکیب کردن چند ماده یا ماده مرکب را گویند.در واقع اگر در ماتریس دو فاز وجود داشته باشند و تقریبا پنج درصد از فاز دوم مورد استفاده قرار گیرد از این کلمه استفاده می شود.

کامپوزیت ها از دو فاز تشکیل شده اند: فاز اصلی و فاز تقویت کننده.

معمولا در ساختار های ترکیبی کامپوزیت ها نسبت به مواد اولیه ی خود خواص جدیدی نشان می دهند.دلیل این که کامپوزیت ها را می سازند به این خاطر است که ماده ی جدید بدست آمده از مواد اولیه سبک تر،مقاوم تر و حتی ارزان تر است.

در صنعت ، مواد کامپوزیتی که بسیار مورد استفاده قرار می گیرند شامل:

۱- کامپوزیت های چوب مثل کامپوزیت های سه لایه

۲- کامپوزیت ماتریس سرامیکی

۳- تقویت شده ی پلاستیک ها مثل تقویت شده ی پلیمر به وسیله ی فایبرگلاس یا  فیبر

۴- سنگ تراشی و بتن آرمه

۵- کامپوزیت ماتریس فلزی

۶- سایر مواد کامپوزیت پیشرفته

فایبر گلاس چیست؟

فایبر گلاس یک نوع پلاستیک (پلیمر)  است که با فیبر تقویت شده می باشد و یک ماده کامپوزیتی محسوب می شود که که با الیاف تقویت و ساخته شده است. نوع این الیاف در فایبر گلاس شیشه ای و در پلیمر های تقویت شده به وسیله فیبر کربن از جنس کربن هستند و نوع دیگر این الیاف نیز بازالت یا آرامید می باشند.از طرفی نمونه نوع الیاف دیگری نیز هم مورد استفاده قرار می گیرند که شامل چوب ،کاغذ یا آزبست می باشد. جنس ای پلیمر ها از وینیل استر،اپوکسی یا پلی استر می باشد. در صنایع هوا و فضا از کامپوزیت رزین های فنل فرمالدئید استفاده می شود که در ساختن زره بالستیک مورد استفاده قرار می گیرد

موارد مصرفی از  مواد کامپوزیتی

به طور کلی می توان گفت از مواد کامپوزیتی جهت:

 • ساختمان ها
 • مخازن ذخیره سازی
 • ساختن قلاب قایق ها
 • وان
 • پل ها
 • تابلوهای استخر شنا
 • سینک های مرمر

تجهیزات پکیج تصفیه فاضلاب کامپوزیتی و ….. استفاده می شود.

حتی می توان در هواپیما ها و فضاپیما ها  از نوع کامپوزیت های پیشرفته تر استفاده می کنند.

کاربرد صنعت پکیج تصفیه فاضلاب کامپوزیتی 

استفاده کردن از انواع مختلف آن برای تصفیه شیمیایی پساب ها مثل:

 • نانوکامپوزیت ها
 • کامپوزیت های زغال فعال
 • کامپوزیت های ترکیبی
 • کامپوزیت های مبتنی بر اکسید
 • کامپوزیت های پلیمری
 • کامپوزیت های بیوسوربنت و ….

برای مثال جهت تصفیه فاضلاب های صنعتی،‌ بهداشتی، بیمارستانی و … وجود فلزات سنگینی مثل:سرب، روی، جیوه، نیکل و مس باعث می شود که در وهله اول تصفیه به صورت فیزیکی انجام شود و بعد عملیات پکیج تصفیه فاضلاب کامپوزیتی صورت می گیرد که مرحله دوم محسوب می شود در این روش حذف مواد شیمیایی و آلاینده ها بسیار ارزان و با کیفیت و حتی کاملا موثر است.

 • در این روش یا همان مرحله دوم، از پکیج تصفیه فاضلاب کامپوزیتی استفاده می شود در این روش از تصفیه تمامی موارد انجام شده همانند دیگر پکیج های تصفیه می باشد تنها تفاوت پکیج تصفیه فاضلاب کامپوزیتی با دیگر پکیج ها در واحد های تصفیه و جنس ابزار و بدنه می باشد. از فایبرگلاس در پکیج تصفیه فاضلاب کامپوزیتی استفاده می شود.

اگر زمانی بخواهید پکیج تصفیه فاضلاب کامپوزیتی را خرید نمائید با مخفف GRP روبه رو شدید در واقع همان اصلاح عمومی FRP می باشد و مفهوم فایبرگلاس را می رساند بنابراین بدانید که هر دو یک معنا را می دهند و از یک نوع جنس می باشند.

محصولات متنوع و رایج  فایبرگلاس یا  FRP

اکثر محصولات FRP به شکل استوانه هستند مثل : سیستم های لوله کشی ، مخازن ذخیره سازی ، آسترهای دودکش، سیستم های مجاری  و… یکی از ویژگی های منحصر به فرد فایبر گلاس ها این است که می توان آن ها را با عناصر دیگری چون کربن ترکیب کرد که حاصل این ترکیب باعث می شود که مصارف این محصول بیشتر شود از طرفی به خاطر خصوصیت های منحصر به فرد آن مثل عایق بودن،صاف بودن و حتی سبک بودن آن را متمایز کرده است.

کیفیت پکیج تصفیه فاضلاب کامپوزیتی

همان طور که می دانید یک پکیج تصفیه فاضلاب کامپوزیتی، باید دارای کارایی بالا، وزن سبک، کیفیت بالا، دوام بالا و همین طور نصب آسان باشد که تمامی این ویژگی ها در پکیج تصفیه فاضلاب کامپوزیتی موجود است. است.

از پکیج تصفیه فاضلاب کامپوزیتی می توان در تصفیه فاضلاب صنعتی و فاضلاب بهداشتی و… استفاده نمود و از جانبی هم کاملا مقرون به صرفه می باشد و به خاطر وجود FRP نسبت به خوردگی مقاوم و در فشار های بالا بدون نشتی و بسیار مقاوم هستند.

اصل کار واحدها چگونه است؟

اصل کار این واحد ها به این گونه است که کاملا از بین برنده ی مواد آرسنیک، فلوراید، معلق،آهن،آمونیاک می باشد. و حتی به رشد میکرو ارگانیسم ها بسیار کمک می کند(میکرو ارگانیسم ها در واقع باعث حذف و هضم آلاینده های موجود می شوند در این واحد ها بخش هایی به کار برده شده است که به تصفیه و تمیز کردن فاضلاب و رسوب گذاری بسیار کمک می کند.

سیستم بی هوازی ABR

به راکتور بافلدار بی هوازی گفته می شود. در این واحد شاهد اتاقک هایی هستید که آلاینده ها و پساب ها در درون آن ها تصفیه می شوند.این اتاقک ها دارای سم سپتیک پیشرفته هستند. می توان گفت ABR ها کارایی تصفیه بسیار بالایی دارند و خیلی هم مقاوم می باشند به همین خاطر استفاده از ان ها جهت تصفیه فاضلاب ها بسیار توصیه شده است. اگر در فرآیند تصفیه موادی چون لجن از تصفیه جا ماند باید عملیات جداگانه ای برای آن در نظر گرفت.

مزایای استفاده از سیستم بی هوازی

۱- به انرژی الکتریکی هیچ گونه نیازی ندارد.

۲- دارای عمر طولانی هستند.

۳- هزینه عملیاتی آن ها بسیار کم است.

۴- دارای مقاومت بسیار در مقابل فشار و بار الکتریکی

۵- یکی از ویژگی های این سیستم این است که می توان آن را در زیر زمین جا سازی کرد و نیازی به فضای مجزا نخواهد داشت.

۶- در این فرآیند لجن ناشی از آن بسیار اندک است و باعث تثبیت آن خواهد شد.

۷- کاهش دهنده ی BOD ها

معایب سیستم بی هوازی

۱- در کاهش دادن عواملی چون بیماری زا دارای توانایی بالایی نیست.

۲- به متخصص جهت طراحی و ساخت بسیار نیاز دارد.

۳- جهت شست و شو نمودن  به آب نیاز دارد.

۴- در این سیستم به علت وجود لجن بازمانده حتما به تصفیه بیشتری نیاز خواهد داشت.

۵- حتما برای این که لجن های باقی مانده را تصفیه کرد به صورت زمان متوالی انجام شود در غیر این صورت پساب لجن پس از تصفیه کردن بی کیفیت خواهد بود.

۶- دارای مرحله شروع طولانی می باشد.

فرآیند سیستم آنوکسیک( anoxic)

معمولاً از فرآیندهای سیستم آنوکسیک جهت از بین بردن نیتروژن از فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد.نیتروژن در مرحله اول طی فرآیند نیتروژن زدایی  به نیترات تبدیل می شود. بنابراین با این فرآیند صورت گرفته آب نیتراتیژه شده در معرض محیط قرار گرفته می شود.وجود میکروارگانیسم ها در این فرآیند باعث می شود که بدون احتیاج به اکسیژن از نیترات به عنوان یک گیرنده الکترونی استفاده می کنند که از این طریق اکسیژن لازم خود را تهیه می کنند و سپس نیتروژن به شکل گاز  N2 آزاد می شود. این فرآیند را می توان برای سولفات ها نیز انجام داد که در نهایت موجب آزاد سازی هیدروژن سولفید خواهد شد.

راکتورهای رشد متصل آنوکسیک

این نوع از راکتور ها به شکل یک حوضچه غوطه ور می باشد که درون آن از فیلتر هایی جهت تصفیه فرآیند استفاده می شود نحوه عمل کردن این فرآیند به این صورت است که فاضلاب به قسمت پایین فیلتر ها رسیده و با منبع کربن ترکیب می شود. البته می توان از منبع دیگری به عنوان کربن استفاده کرد که آن هم لجن باز مانده تصفیه شده است حتی می توان از متانول به جای آن هم استفاده کرد.

سیستم راکتور(IFAS)

می توان گفت سیستم راکتور (IFAS) یک تکنولوژی کاملا جدید و پیشرفته است. واحد سیستم راکتور IFAS دارای ترکیبی از دو واحد است که شامل:  لجن فعال و روش بستر ثابت.

این دو واحد برای استفاده از مزایای هر دو روش به وجود آمده است .فرآیند بستر ثابت در پکیج تصفیه فاضلاب کامپوزیتی از مقاومت و پایداری عالی برخوردار است و از طرفی فرآیند لجن فعال مدت بسیار زیادی است که برای تصفیه بیولوژیکی مورد استفاده قرار می گیرد.بنابراین اگر هر دوی آن ها را باهم ترکیب کرد و در یک واحد استفاده کرد.

مزایای استفاده از سیستم راکتور(IFAS)

۱- ترکیب کردن دو روش بیوفیلم ثابت و لجن فعال باعث می شود که لجن مدت زمان بیشتری نگه داشته شود که همین موجب افزایش نسبت نیترات به سیستم رشد ساده خواهد شد.

۲- موجب افزایش ثبات فرآیند می شود.

۳- سریع تر شدن نیتریفیکاسیون سیستم به دلیل وجود توده بزرگی از نیتریفایر در بستر ثابت.

۴- لجن کمتر تولید می شود.

معایب استفاده از سیستم راکتور(IFAS)

۱- بالا بودن هزینه های ساخت و ساز

۲- تهیه نمودن قطعات یدکی که در این سیستم مورد نیاز است موجب سخت تر شدن نسبت به بقیه روش ها خواهد شد

۳- به مقدار زیادی انرژی نیاز است. مانند هوادهی

۴- نیاز به متخصص و دانش تخصصی دارد.

واحد ته نشینی استاتیک

همان طور که معمول است در تمامی تصفیه خانه ها مثل پکیج تصفیه فاضلاب کامپوزیتی از یک مخزن جهت ته نشینی جامداتی که در پساب ها موجود هستند و ذرات معلق استفاده می شود. کار این مخازن در واقع ثابت نگه داشتن و سکون لازم جهت انعقاد جامدات را ایجاد می نماید.در این مرحله از فرآیند قبل از این که پساب ها وارد مخزن شوند به آن مواد شیمیایی اضافه می کنند تا راحت تر انعقاد شود. یکی از ویژگی های این مخازن که آن را با بقیه متمایز کرده این است که بعد از تکمیل فرآیند تصفیه به صورت زمان دهی و اتوماتیک لجن های ناشی از  فرآیند را جمع آوری می کند.

واحد کلرزنی

میکرو ارگانیسم ها در آب های دریاچه،رودخانه ها و حتی آب های زیرزمینی یافت می شود از طرفی برای سلامتی انسان اصلا مضر نیستند ولی در مواردی ممکن است موجب بیماری در انسان شوند که به آن ها بیماری زا گفته می شود.پاتوژن هایی که در آب هستند خیلی راحت رشد و تکثیر می کنند و ممکن است از طریق آب آشامیدنی وارد بدن انسان شوند که عامل بیماری خواهند شد. به همین خاطر برای جلوگیری از عوامل بیماری زا در آب آشامیدنی از روش های مختلفی جهت ضد عفونی و غیر فعال کردن این موارد بیماری زا استفاده می کنند.   در کنار روش هایی که برای تصفیه آب استفاده شده مثل ته نشینی،انعقاد و تصفیه از کلر زنی نیز استفاده می شود  که این روش آب مصرفی  را  بی خطر می کند. این روش از یک قرن پیش مرسوم بوده است و امروزه نیز مورد استفاده قرار می گیرد  در واحد کلز زنی از موادی چون کلسیم هیپو کلریت و سدیم هیپو کلریت جهت پکیج تصفیه فاضلاب کامپوزیتی استفاده می شود.

پکیج تصفیه فاضلاب کامپوزیتی پیش ساخته

از تکنیک های پیشرفته و فناوری در پکیج تصفیه فاضلاب کامپوزیتی پیش ساخته استفاده می شود که برای تصفیه نمودن فاضلاب های غیر متمرکز مورد استفاده قرار می گیرند. از پکیج تصفیه فاضلاب کامپوزیتی پیش ساخته نه تنها برای تصفیه فاضلاب ها می توان استفاده کرد بلکه در کشاورزی نیز می توان از آن بهره برد. برای مثال اگر کارخانه های تصفیه فاضلاب شهری در دسترس شما نباشد می توانید از پکیج تصفیه فاضلاب کامپوزیتی برای عملیات خود بهره ببرید.

ویژگی های و خصوصیات مهم پکیج تصفیه فاضلاب کامپوزیتی

تمامی محصولاتی که در بالا به آن ها اشاره کردیم  و از لحاظ شکل استوانه ای بودند که شامل : FRP  ها مثل ETP،STP، سیستم های انتقال، مخازن ذخیره سازی، آسترهای دودکش، سیستم های لوله کشی و ….

البته می توان گفت FRP  ها را می توان برای کاربردهایی چون غیر استوانه ای مثل پروفایل های مورب و برای کاربرد های غیر استوانه ای نیز استفاده کرد. با تمام این صحبت هایی که شد می توان به خصوصیات و ویژگی ها  خوبی در طراحی کردن پکیج تصفیه فاضلاب کامپوزیتی اشاره کرد که در زیر به برخی از آن ها اشاره خواهیم نمود.

۱- پکیج تصفیه فاضلاب کامپوزیتی دارای ضخامت بسیار خوبی می باشد.

۲- پکیج تصفیه فاضلاب کامپوزیتی، به خاطر استفاده و ساخته شدن از کامپوزیت، از  سطح صافی برخوردار است.

۳- به علت عایق بودن کامپوزیت در مقابل گرما و رطوبت، پکیج تصفیه فاضلاب کامپوزیتی،  برای مناطقی که دارای رطوبت و دمای بالا می باشد بسیار مناسب است.

۴- کامپوزیت ها به دلیل این که خیلی راحت می توانند با مواد دیگری ترکیب شوند این امکان را برای مصرف کننده ایجاد می کنند که در هر شرایطی با توجه به مکان ترکیبشان را تغییر داد.

۵- پکیج تصفیه فاضلاب کامپوزیتی  بسیار سبک است

۶- پکیج تصفیه فاضلاب کامپوزیتی به راحتی در زیر خاک دفن می شود چون دارای مقاومت عالی و بالایی است و نیازی به فضای اضافه ندارد.

۷- پایین بودن انرژی مصرفی در پکیج تصفیه فاضلاب کامپوزیتی

۸-  کاهش نشت بو  به خاطر پیروی از تکنولوژی های جدید

۹- قابلیت تعمیر پکیج تصفیه فاضلاب کامپوزیتی و مقرون به صرفه بودن آن

۱۰-  غیر قابل خوردگی بودن پکیج تصفیه فاضلاب کامپوزیتی

۱۱- فعالیت پکیج تصفیه فاضلاب کامپوزیتی تحت فشار بالا

کاربرد پکیج تصفیه فاضلاب کامپوزیتی

از پکیج تصفیه فاضلاب کامپوزیتی در تصفیه فاضلاب بهداشتی، ‌ کارخانه های تصفیه فاضلاب، تصفیه فاضلاب غیر متمرکز  در مکان هایی که دارای سیستم تصفیه فاضلاب مرکزی نیست و همین طور برای کشاورزی و ذخیره مایعات کاربرد دارد.

مزایا

۱- فضای کم پکیج تصفیه فاضلاب کامپوزیتی

۲- تعمیر و ارتقا این پکیج ها خیلی آسان و مقرون به صرفه می باشد

۳- پکیج تصفیه فاضلاب کامپوزیتی، به راحتی در بازار یافت می شود.

۴- در محیط باعث کاهش میزان CO2  می شود

۵- کاهش میزان تولید لجن و مواد جامد

۶- نیازی به شرایط خاص جهت نگهداری ندارند زیرا دارای مقاومت بالایی هستند.

۷- آسان بودن نصب، حمل و نقل و ‌جابجایی

۸-  نداشتن بو و سر و صدا

۹- نیمه اتوماتیک بودن فرآیند تصفیه

۱۰- جریان مداوم

۱۱- کیفیت بالا، سبک وزن، کارایی بالا، با دوام، ، نصب آسان

عواملی که بر قیمت پکیج تصفیه فاضلاب کامپوزیتی موثر هستند

۱- هزینه مواد اولیه

هزینه اولیه ای که برای ساختن پکیج تصفیه فاضلاب کامپوزیتی  پرداخت می شود با هزینه پکیج تصفیه فاضلاب فلزی یا پکیج تصفیه فاضلاب بتنی برابر است اما وقتی در طولانی مدت این هزینه ها را با هم مقایسه کنیم متوجه می شویم که هزینه ی پکیج تصفیه فاضلاب کامپوزیتی کم تر است البته به خاطر مقاومت بالای آن می باشد.

۲- هزینه نصب

به دلیل کم بودن وزن آن  هزینه های مربوط به حمل و نقل و نصب آن بسیار کم است.

۳- هزینه مربوط به واحد های استفاده شده در پکیج

۴- هزینه تعمیر و نگهداری

۵- هزینه چرخه عمر

۶- هزینه مقاومت و ایمنی