فیلتر ممبران | تجهیزات دستگاه تصفیه آب صنعتی | شرکت آتیاکو

فروش انواع فیلتر آب: آب آشامیدنی که وارد خانه ها و آپارتمان های میلیون ها نفر می شود حاوی طیف گسترده ای از باکتری ها و ناخالصی ها است. بسیاری به اشتباه معتقدند که همه این مواد در دمای 100 درجه سانتیگراد، یعنی در طی یک جوش طولانی آب، خنثی می شوند.

فروش انواع فیلتر آب | مواد شیمیایی تصفیه آب | آتیاکو

بیشتر ناخالصی های موجود در آب لوله کشی بر سلامت انسان، به ویژه بر وضعیت جسمانی کودکان تأثیر مخربی دارد. استفاده مداوم از آب بی کیفیت باعث ایجاد بیماری های مزمن جدی می شود. فیلتر ممبران یک راه عالی برای تصفیه آب است.

فیلتر ممبران چگونه کار می کند

تمام سیستم های تصفیه آب یک مزیت اصلی دارند ، آنها قادر به حفظ ناخالصی های مضر و ترکیبات آنها هستند. غشا یک لایه نازک از مواد مصنوعی است. فقط آب و اکسیژن از سوراخ های مخصوص تهیه شده از لایه آن عبور می کند. هرچه اندازه ذرات کوچکتر باشد، منافذ غشا باید کوچکتر باشد. تمام ذرات جامد و مواد آلی محلول در سطح بیرونی فیلتر حفظ می شوند.

 فیلتر ممبران

در سیستم های فیلتراسیون ممبران، حرکت آب بر اساس یک طرح “مماسی” سازماندهی می شود، یعنی آب از دو طرف فیلم جمع آوری می شود. حجم زیادی آب از فیلتر عبور می کند و تمیز می شود و از جریان مستقیم آب برای شستن کثیفی های انباشته شده و رساندن آن به زهکش استفاده می شود. برای اینکه فیلتر ممبران بدون مشکل کار کند، یک ورودی و چندین خروجی در طراحی آن وجود دارد.
سیستم های غشایی برای آب مورد استفاده در موسسات خانگی، آموزشی و پزشکی و همچنین برای تصفیه فاضلاب و غیره مناسب هستند.

فروش انواع فیلتر آب | مواد شیمیایی تصفیه آب | آتیاکو

مزایا و معایب فیلتر ممبران:

مزایای سیستم های فیلتراسیون غشایی عبارتند از :

استفاده راحت؛
تعمیر و نگهداری ساده؛
دوره عملیات طولانی؛
کیفیت بالا؛
فشردگی.

از معایب آن می توان به هزینه بالا و سرعت پایین تصفیه آب اشاره کرد که ممکن است نیاز به استفاده از چندین مخزن ذخیره داشته باشد.

انواع فیلترهای ممبران

فیلترهای غشایی در اواخر قرن ۱۹اختراع شدند. اولین سیستم های فیلتراسیون مبتنی بر سلولز بودند و تنها در دهه 60 قرن بیستم یک آنالوگ از غشاهای مدرن ساخته شد.
تفاوت اصلی فیلترهای نوع ممبران از یکدیگر اندازه سوراخ ها است. هرچه قطر منافذ کمتر باشد، فشار آب بیشتر و درجه تصفیه بیشتر می شود.

تصفیه آب صنعتی

طبقه بندی فیلترهای ممبران بسته به اندازه منافذ به شرح زیر است:

میکرونی

0.1-1.0 میکرون اندازه منافذ آن است. این فیلتر از کدر شدن آب جلوگیری می کند و به درمان خشن ذرات کلوئیدی و ناخالصی های ریز کمک می کند. اغلب از این فیلترها برای تصفیه فاضلاب استفاده می شود.

اولترا فیلتراسیون

اندازه منافذ این فیلتر 0.02-0.1 میکرون است. این نوع فیلترهای غشایی برای از بین بردن ناخالصی‌های کلوئیدی و آلاینده‌های با وزن مولکولی بالا، میکروارگانیسم‌ها، جلبک‌ها و غیره ضروری است. غشاهای اولترافیلتراسیون را می توان در تصفیه خانه های فاضلاب صنعتی و در زندگی روزمره (در مکان هایی که محتوای نمک مجاز است) استفاده کرد.

نانوفیلتراسیون

اندازه منافذ ان 0.001-0.02 میکرون است.در سیستم های تصفیه آب سخت حاوی کلر یا مواد آلی به کار برده می شود. چنین فیلترهای غشایی تقریباً کل نمک های محلول را عبور می دهند و از این طریق محتوای مواد حیاتی را در بدن انسان حفظ و دوباره پر می کنند.

مواد شیمیایی تصفیه آب

فیلترهای غشایی اسمز معکوس : اندازه منافذ این نوع فیلتر 0.0001-0.001 میکرون می باشد. گران ترین و کارآمدترین سیستم هایی که تصفیه عمیق آب را تضمین می کنند. این گونه غشاها از عبور هر نوع آلاینده (ویروس ها، باکتری ها، فرآورده های نفتی، آفت کش ها، رنگ ها، کودها و …) و هر گونه مواد محلول جلوگیری می کنند. حتی با آن آب دریا نیز 95 درصد نمک زدایی می شود. از کاستی های این مدل ممبران می توان به مصرف زیاد آب اشاره کرد. واقعیت این است که با قدرت کم فشار برای بهره برداری و حذف ناخالصی ها، بخشی از آب برای تخلیه فاضلاب به سیستم زهکشی می رود. چنین دستگاهی هنگام فیلتر کردن آب در تولید یا در یک کارگاه صنعتی قابل قبول است، اما در شرایط خانگی این امر ضروری نیست و سودآور نیست.
پس از فیلتر شدن از طریق یک ممبران (به ویژه از طریق فیلتر اسمز معکوس غشایی)، آب کاملاً تصفیه می شود، یعنی تقریباً بی مزه می شود، بنابراین برای استفاده برای آشامیدن، آب تصفیه شده باید با نمک های کلسیم و منیزیم اشباع شود.