فیلتر ممبران | تجهیزات دستگاه تصفیه آب صنعتی | شرکت آتیاکو

قیمت فیلتر ممبران صنعتی: فیلتر ممبران یا فیلتراسیون غشایی روشی کارآمد برای دستیابی به کیفیت غذایی تازه با آلودگی میکروبی کمتر است. این فیلتر قادر به حذف ذرات آلوده در سایزهای مختلف از اب است.

قیمت فیلتر ممبران صنعتی | تصفیه آب صنعتی | آتیاکو

فیلتر ممبران چیست ؟

فیلتراسیون غشایی یکی از مدرن ترین فناوری هایی است که برای شفاف سازی، تغلیظ، جداسازی اجزاء، نمک زدایی و خالص سازی نوشیدنی ها استفاده می شود. همچنین می توان از آن برای افزایش ایمنی برخی از محصولات غذایی بدون استفاده از عملیات حرارتی استفاده کرد. در این مورد، نتایج اجازه استفاده فوری آن را نمی دهد زیرا هنوز در مرحله مطالعه است.

فیلتر ممبران

با این حال، و با در نظر گرفتن پیشرفت های مورد انتظار در آینده، می توان مواد غذایی را با فرایند فیلتر ممبران ، بدون نیاز به پاستوریزاسیون یا با عملیات حرارتی بسیار ملایم تر به دست آورد.

قیمت فیلتر ممبران صنعتی | تصفیه آب صنعتی | آتیاکو

اصل کار فرآیند ممبران

اصل عمل فیلتر ممبران بسیار ساده است. غشاء به عنوان یک دیوار جداکننده انتخابی عمل می کند. به این ترتیب، برخی از مواد می توانند از غشاء عبور کنند، در حالی که برخی دیگر در آن محبوس می مانند. بنابراین، فیلتراسیون غشایی می تواند به عنوان جایگزینی برای لخته سازی، تکنیک های تصفیه رسوب، جذب (فیلترهای شنی و فیلترهای کربن فعال، مبدل های یونی)، استخراج و تقطیر استفاده شود.

دو عامل وجود دارد که اثربخشی فرآیند فیلتراسیون غشایی را تعیین می کند و به نوع غشاء مورد استفاده بستگی دارد.

این دو عامل عبارتند از :

گزینش پذیری

با پارامتری به نام ضریب نگهداری یا جداسازی بیان می شود (L/m 2 /h)

بهره وری

با پارامتری به نام جریان (L/m 2 /h) بیان می شود.

با این حال، سیالات به خودی خود از غشاها عبور نمی کنند، بلکه به انرژی نیاز دارند، عاملی که اعمال فشار بالا، حفظ گرادیان غلظت در دو طرف غشا و/یا معرفی یک پتانسیل الکتریکی را مجبور می کند.

تصفیه آب صنعتی

مزایای فیلتر ممبران

جداسازی دقیق ذرات در تولید انواع نوشیدنی های صنعتی و بسیاری از محصولات لبنی اهمیت فزاینده ای دارد. فناوری غشاء یا فیلتر ممبران در دهه های اخیر به بخش مهمی از فناوری جداسازی تبدیل شده است. اهمیت آن در این است که بدون افزودن محصولات شیمیایی، با مصرف نسبتا کم انرژی و خطوط فرآیندی آسان و منظم کار می کند.

فناوری غشاء یک اصطلاح عمومی است که برای توصیف فرآیندهای جداسازی مختلف و بسیار مشخصه استفاده می‌شود که در استفاده از غشاء مشترک است. فیلتر ممبران و فرآیندهای غشایی بیشتر برای ایجاد آب تصفیه شده از آب های زیرزمینی، سطحی یا فاضلاب و برای برخی غذاها، به ویژه مایعات استفاده می شود.

استفاده از فیلتراسیون غشایی، که مزایایی را هم برای مصرف کننده و هم برای تولیدکننده ارائه می دهد، راهی کارآمد برای دستیابی به کیفیت بالای آب قابل شرب و نوشیدنی های صنتعی و با آلودگی میکروبی کمتر است. از طرفی مواد ناخواسته مانند میکروارگانیسم ها یا رسوبات را که تاثیر منفی بر کیفیت محصول، بهبود بافت محصول نهایی و افزایش مدت زمان آن دارند، از بین می برد.

معایب فیلتر ممبران

بزرگ‌ترین ایراد این روش،  تمیز کردن غشاها است، زیرا لازم است تمام بقایای آلی و معدنی که روی سطوح جمع می‌شوند، از بین بروند. تمیز کردن یک فرآیند اساسی است زیرا اگر به درستی انجام نشود، در نتیجه ویژگی عملکرد آن از بین می رود.

علاوه بر این، اگر غشاء میکروارگانیسم ها را حفظ کند، زباله های آلوده تولید می شود که نیاز به تصفیه اضافی دارد. همه اینها استفاده از پاک کننده ها و رسوب زدایی را ضروری می کند که به حذف مواد به جا مانده در غشا کمک می کند.

به طور معمول، تمیز کردن مقدار معینی فاضلاب تولید می کند که باید تصفیه شود و عمر متوسط ​​فیلترهای ممبران را کاهش می دهد. در نتیجه، استفاده از این فناوری مستلزم مطالعه قبلی نصب و هزینه هایی است که اجرای آن ممکن است به همراه داشته باشد.

استفاده از فیلتر ممبران در صنعت مواد غذایی

محصولاتی که از فناوری فیلتراسیون غشایی استفاده می شود شیر و آبمیوه هستند. این محصولات مایع، نسبتاً فراوان، ارزان و با سطح مصرف قابل توجهی هستند. آب میوه ها و سبزیجات، مانند آب سیب یا هویج، در این بخش قرار می گیرند. برخی از پنیرها و محصولات لبنی مانند چدار و برخی دسرهای لبنی؛ بستنی، کره یا مقداری شیر تخمیر شده؛ محصولات لبنی بدون چربی یا کم لاکتوز؛ شیر میکرو فیلتر شدهوسایر آب میوه ها به ای خذاف آلودگی از فیلترممبران بهره می گیرند.

تکنیک‌های کلاسیک مورد استفاده برای افزایش حفظ و ایمنی این محصولات مبتنی بر عملیات حرارتی مانند پاستوریزاسیون و استریل‌سازی است. این روش به مقادیر قابل توجهی انرژی نیاز دارند، اما  فیلتر کردن این مواد غذایی با ممبران محصول را گران‌تر نمی‌کند و حتی می‌تواند کمی قیمت ان را پایین بیاورد.

در عین حال، تکنیک های عملیات حرارتی برخی از ویژگی های حسی، به ویژه طعم را تغییر می دهند. فیلتر ممبران جایگزینی برای عملیات حرارتی است زیرا می تواند بار میکروبی را کاهش دهد و طعم محصول را تغییر ندهد. از این نظر، نتیجه واضح است، اگر میزان باکتری را کاهش دهیم، می‌توانیم عمر تجاری محصول را افزایش دهیم.