اصول دستگاه تصفیه آب | خرید فیلتر میکرونی | آتیاکو

کارایی سیستم های تصفیه آب: فاضلاب به طور کلی به آبی گفته می شود که قبلاً استفاده شده است. آب منازل، مشاغل یا صنایع به عنوان فاضلاب در نظر گرفته می شود. برف ذوب شده و رواناب های حاصل از فعالیت های خارج از منزل نیز فاضلاب هستند. دلایل مهم زیادی وجود دارد که چرا باید به نحوه تصفیه فاضلاب و روش های مختلف تصفیه آن توجه دقیق داشته باشید.

کارایی سیستم های تصفیه آب | مواد شیمیایی تصفیه آب | آتیاکو

چرا فاضلاب را تصفیه می کنیم؟

فاضلاب می تواند حاوی آلاینده های شیمیایی، بیولوژیکی یا فیزیکی باشد. این می تواند آن را برای مصارف انسانی ناامن کند. اگر فاضلاب تصفیه نشده وارد آب آشامیدنی عمومی شود، می تواند باعث بیماری شدید شود. اکثر فاضلاب ها معمولاً پس از تصفیه به محیط باز می گردند. برای جلوگیری از اسیب های پساب ها به طبیعت آن را باید تصفیه کرد.

مراحل تصفیه فاضلاب

چندین  معمولاً هنگام تصفیه فاضلاب در تأسیسات شهری چندین روش با مرحله را به کار می گیرند.

در زیر این مراحل را با هم بررسی می کنیم.

مرحله ابتدایی

مرحله اولیه معمولاً شامل غربالگری آب برای حذف اجسام بزرگ و زباله است. پیش تصفیه فاضلاب می تواند شامل همه چیز از شاخه ها و سنگ ها گرفته تا بطری ها و دستمال کاغذی باشد. برای کاربران صنعتی، سیستم دفع آلاینده سراسری (NPDES) استانداردهای پیش تصفیه فاضلاب را تعیین می کند که بسیار دقیق تر هستند.

تصفیه آب صنعتی

مرحله ثانویه

اینجاست که گزینه های تصفیه فاضلاب شروع به واگرایی می کند. انعقاد، همراه با لخته سازی، روش هایی هستند که به مخلوطی از مواد شیمیایی نیاز دارند. این فرآیندها باعث می‌شوند که ذرات به هم بچسبند تا در مراحل بعدی راحت‌تر فیلتر شوند. سولفات آلومینیوم یک ماده شیمیایی است که اغلب در این فرآیند استفاده می شود. پس از ته نشین شدن این قطعات نامحلول از طریق رسوب به کف، آب تصفیه شده فیلتر می شود. فیلتراسیون شامل استفاده از انواع فیلترها برای جذب ذرات در جریان آب است.

مواد شیمیایی تصفیه آب

مرحله سوم پاکسازی

گاهی اوقات به این مرحله تصفیه سه گانه نیز گفته می شود.

کلر و کلرامین ها مواد شیمیایی هستند که اغلب در فرآیند گندزدایی تصفیه آب استفاده می شوند.

گاهی اوقات از اشعه ماوراء بنفش برای ضدعفونی آب نیز استفاده می شود.

کارایی سیستم های تصفیه آب | مواد شیمیایی تصفیه آب | آتیاکو

مرحله چهارم لجن درمانی

مرحله نهایی تصفیه آب اغلب شامل حذف لجن است که گاهی اوقات به عنوان لجن فعال نیز شناخته می شود.

بهترین روش های تصفیه فاضلاب کدامند؟

بیولوژیکی

روش‌های بیولوژیکی معمولاً زمانی که از آب برای مصارف آشامیدنی استفاده می‌شود، به کار گرفته می‌شوند. تصفیه هوازی و تخمیر هر دو روش بیولوژیکی هستند.

فیزیکی

روش های فیزیکی شامل ته نشینی، هوادهی و فیلتراسیون است. گاهی اوقات از فیلترهای شنی در فرآیند جداسازی روغن از آب برای حذف ذرات روغن و گریس استفاده می شود.

شیمیایی

کلر ماده شیمیایی است که بیشتر در تصفیه فاضلاب و سایر انواع فاضلاب استفاده می شود. به این فرآیند کلرزنی می گویند. این موثرترین وسیله برای از بین بردن انواع ویروس ها و باکتری ها است. روشی به نام خنثی سازی برای تصفیه فاضلاب صنعتی موثر است. گاهی اوقات از آهک برای تصفیه آب اسیدی استفاده می شود.

راه حل های تصفیه ای که شما نیاز دارید احتمالاً با توجه به نوع فاضلاب، چه آلاینده هایی در آب و چه آبی بعد از تصفیه استفاده می شود، تعیین می شود. بهترین روش های تصفیه فاضلاب باید همیشه با مقررات مورد نیاز در کشور و منطقه ای که تاسیسات شما در آن قرار دارد منطبق باشد. روش های مورد استفاده باید تا حد امکان از نظر زیست محیطی ایمن باشند.

روش‌های تصفیه آب پس از تصفیه فاضلاب

تصفیه آب یک پایه حیاتی برای جامعه است. با گسترش دسترسی به آب آشامیدنی پاک، آب آشامیدنی برای مصارف خانگی و آب بازیافتی برای مقاصد کشاورزی، تصفیه آب کیفیت زندگی و امنیت میلیون‌ها نفر را هر ساله بهبود می‌بخشد.

با پیشرفته تر شدن فناوری، بسیاری از روش های منحصر به فرد و امیدوارکننده تصفیه آب، از سیستم هایی برای شرایط آبرسانی مجدد ، ظهور کرده اند.

تکنولوژی فیلتراسیون غشایی

فناوری فیلتراسیون غشایی از یک سیستم غشایی (چه با فشار کم یا فشار بالا) برای حذف سموم و آلاینده ها از آب از طریق فرآیندهای اولترافیلتراسیون، میکروفیلتراسیون، نانوفیلتراسیون و اسمز معکوس برای تصفیه نهایی اب استفاده می کند.

ایده آل برای استفاده در فرآوری مواد غذایی و سایر صنایع تجاری، این فناوری است که از دهه 1980 وجود داشته است، اما انتظار می رود در سال های آینده محبوب تر شود.

تکنولوژی UV

با محبوب شدن در صنعت تصفیه فاضلاب، فناوری تابش UV از نور ماوراء بنفش برای حذف میکروب ها و سایر آلاینده ها از منبع آب استفاده می کند. از اوایل دهه 1950، این فناوری در صدها تصفیه خانه آب در سراسر کشور و هزاران تصفیه خانه در سراسر جهان استفاده شده است.

با دشوارتر شدن دسترسی به آب آشامیدنی سالم، فناوری اشعه ماوراء بنفش گسترده تر خواهد شد.

تصفیه آب یک سرویس پیچیده و حیاتی است که از لحاظ تاریخی پرهزینه و زمان بر بوده است.

خوشبختانه، این  فناوری امیدوارکننده این پتانسیل را دارد که در سال‌های آینده آب آشامیدنی پاک را در دسترس جوامع سراسر جهان قرار دهند