آب شیرین کن چیست | قیمت تصفیه فاضلاب | آتیاکو

آب شیرین کن به روش الکترودیالیز: بسیاری از صنایع غذایی و دارویی برای تولید محصولات خود نیاز به آب شیرین دارند، علاوه بر این سایر صنایع مانند منسوجات، پالایشگاه و … برای جلوگیری از انسداد لوله‌ها و آسیب نرسیدن به تجهیزات صنعتی به آب شیرین نیاز دارند.

آب شیرین کن به روش الکترودیالیز | پمپ تصفیه آب | آتیاکو

از این رو آب شیرین نه تنها برای اسامی ن بلکه در صنایع نیمه صنعتی و صنعتی بسیار ضروری است. آب شیرین کن های نیمه صنعتی اغلب به روش الکترودیالیز یا اسمز معکوس آب را شیرین می کنند.

آب شیرین کن نیمه صنعتی به روش الکترودیالیز

در اوایل سال 1853، شخصی به نام  Dubrunfaut استفاده از دیالیز (بدون نام بردن از آن) را برای جداسازی صنعتی نمک های پتاسیم (کلرید و نیترات) از ساکارز در ملاس پیشنهاد کرد که از تبلور آن جلوگیری می کنند. غشای مورد استفاده او  بود و سپس در سالیان بعد شخصی به نام گراهام از این روش به طور گسترده تری برای شیرین کردن آب  استفاده کرد و نام آن را دیالیز گذاشت.

آب شیرین کن

 در دستگاهی که در ابتدا مورد استفاده قرار می‌گرفت، محلولی که قرار بود دیالیز شود، توسط غشایی که در آن زمان از پوست ساخته شده بود، از مایع «پذیرنده» به نام دیالیز جدا می‌شود. مولکول ها و یون های کوچک با توجه به اندازه خود از غشا عبور می کنند. متعاقباً نام های مختلفی برای محلول دیالیز شده و دیالیز پیشنهاد شد. در واقع، محلولی که باید دیالیز شود، به طور کلی رتنتات نامیده می شود، تا به وضوح نشان دهد که مولکول هایی وجود دارند که از غشاء عبور نمی کنند و باقی می مانند. طرف مقابل، که معمولاً دیالیز نامیده می‌شود، همچنین نام دیفیوزیت را به خود گرفت.

آب شیرین کن به روش الکترودیالیز | پمپ تصفیه آب | آتیاکو

اگر چه دیالیزی که در ابتدا توسط شیمیدانانی  استفاده می شد،  از پوست گیاهی به عنوان غشای نیمه تراوا برای ساختن نمونه های اولیه آب شیرین کن استفاده می شد اما به مرور در این بیوشیمی ها نیز برای شیرین کردن و تصفیه آب استفاده کردمد.

روش آب شیرین کن نیمه صنعتی الکترودیالیز امروزه به عنوان  یک فرآیند جداسازی غشایی برای مولکول‌ها یا یون‌های موجود در محلول شناخته و به کار گرفته می شود.

 آب شیرین کن نیمه صنعتی به روش اسمزمعکوس

فرآیند اسمز معکوس از یک غشای نیمه تراوا برای جداسازی جامدات محلول، مواد آلی، ویروس ها و باکتری ها از آب استفاده می کند. این فرآیند “معکوس” نامیده می شود زیرا به فشار کافی نیاز دارد تا آب خالص را مجبور به عبور از غشاء کند. این فرآیند منجر به نتایج بسیار خوبی می شود، زیرا می تواند 95 تا 99 درصد ذرات جامد محلول و 99 درصد میکروارگانیسم ها را از بین ببرد.

پمپ تصفیه آب صنعتی

آب شیرین کنه نیمه صنعتی به روش نانوفیلتراسیون

نانوفیلتراسیون نیز یک تکنیک غشایی نسبتاً جدید است که ناحیه ای از جدایی متوسط ​​بین اولترافیلتراسیون و اسمز معکوس را در خانواده فرآیندهای غشایی تحت فشار پوشش می دهد.

نانوفیلترها بر اساس اصل فیلتراسیون مماسی با انتقال مواد از طریق غشاء به دلیل گرادیان فشاری که می‌تواند از 10 تا 40 بار متغیر باشد، اجرا می‌شوند. لایه فعال این نانوفیلترها از یک ماده آلی یا معدنی با ساختار ریز متخلخل با قطر منافذ در حد نانومتر تشکیل شده است.

نانوفیلترها که در ابتدا برای جداسازی در یک محیط مایع ساخته شدند، اکنون با امکانات کاربردی جالبی در جداسازی گازها یا راکتورهای غشایی کاتالیزوری به کار گرفته می‌شوند.

تب شیرین کن نیمه صنعتی به روش اولترا فیلتراسیون

اولترافیلتراسیون یک فرآیند جداسازی فیزیکی با استفاده از غشا است. برای جداسازی ذرات از 0.005 تا 0.1 میکرومتر کاربرد دارد. جداسازی ذرات کوچکتر از نانو فیلتراسیون یا اسمز معکوس استفاده می کند. انتقال ذرات از یک طرف غشا به طرف دیگر با اختلاف فشار حاصل می شود. فیلتراسیون عموماً از نوع مماسی است، یعنی سیال به موازات غشاء گردش می کند، برخلاف فیلتراسیون معمولی که به آن فرونتال می گویند. فیلتراسیون جریان متقاطع تجمع رسوباتی را که سطح فیلتراسیون را مسدود می کنند، محدود می کند.

کاربرد اصلی میکروفیلتراسیون شفاف سازی آب، غذا و مایعات بیولوژیکی است.

آب شیرین کن نیمه صنعتی به روش تکنیک های الکتروممبران

تکنیک های الکتروممبران در چند سال گذشته شاهد گسترش زمینه کاربردهای بالقوه آنها بوده اند. این امر با ظهور نسل های جدید غشاها، به ویژه آنیونی و دوقطبی، با مقاومت شیمیایی بهبود یافته در بازار توضیح داده می شود. این تکنیک ها در حال حاضر سه نوع است.

الکترودیالیز معمولی

دیالیز عبارت است از انتشار یک املاح از طریق غشایی که به آن نفوذ می کند. الکترودیالیز انتقال یون ها از طریق غشایی است که تحت تأثیر میدان الکتریکی به آنها نفوذ می کند.

الکترودیالیز غشای دوقطبی

غشاهای دوقطبی از یک سمت تراوا به آنیون و یک سمت قابل نفوذ به کاتیون تشکیل شده اند.

تحت تأثیر میدان الکتریکی، آب موجود در هسته غشاء به یون های H + و OH – که به ترتیب

توسط وجه های کاتیونی و آنیونی تولید می شوند، تجزیه می شود. بنابراین می توان نمک را به اسید و باز مربوطه تفکیک کرد.

الکترودیالیز غشایی

الکترولیز غشایی تکنیک الکتروممبرانی است که در آن اثرات الکترودیالیز

(مهاجرت یونها از طریق یک غشای نیمه تراوا) با الکترولیز (واکنش در الکترودها) همراه می شود.

نقطه مشترک این تکنیک ها استفاده از غشاهای تبادل یونی است که امکان انتقال انتخابی یون ها

را تحت تأثیر میدان الکتریکی فراهم می کند.