فیلتر ممبران چیست | پمپ تصفیه آب صنعتی | شرکت آتیاکو

انواع فیلتر ممبرین: یکی از پرکاربردترین روش‌ها برای بهبود و تصفیه آب استفاده از فیلتر های ممبرین است. به طور خاص، در یک دستگاه تصفیه آب، فیلتراسیون شامل استفاده از فیلترهای ممبرین با منافذ عبوری با اندازه متغیر است که با انجام یک عمل تصفیه بر روی آب، مانع از عبور آلاینده های مختلف می شود.

انواع فیلتر ممبرین | پمپ تصفیه آب صنعتی | شرکت آتیاکو

فیلتر ممبرین چیست؟

فیلتراسیون عبارت است از عبور مایع از یک ممبرین که یک عمل تصفیه را انجام می دهد و ذرات الوده موجود را از بین می برد.

تکنیک‌های تصفیه آب مجموعه‌ای از روش‌ها هستند که به شما امکان می‌دهند برخی از اجسام جامد ناخواسته را حذف کنید. از طریق این فرآیند ویژگی‌های ارگانولپتیکی آب بهبود می‌یابد که علاوه بر ایمن‌تر بودن، طعم خوب و سبکی به خود می‌گیرد.

انواع مختلفی از فیلتر ممبرین وجود دارد. انتخاب نوع روش مورد استفاده اساساً به کیفیت آب آشامیدنی خارج شده از شیر و سطح خلوصی که باید به دست آید، بستگی دارد.

فیلتر ممبران

نحوه عملکرد فیلتر ممبرین

روش کار فیلتر غشایی یا ممبرین بسیار ساده است، فیلتر ممبرین با اندازه مشخصی از منافذ بین مسیر عبور آب قرار می‌گیرد و هر چیزی که ابعاد فیزیکی بزرگ‌تر از این منافذ دارد (مثلاً فلزات سنگین) حفظ می‌شود، بقیه مواد عبور می‌کنند.

انواع فیلتر ممبرین | پمپ تصفیه آب صنعتی | شرکت آتیاکو

فیلترها می توانند از یک متریال مصنوعی یا فلزی تشکیل شده باشند و به گونه ای قرار می گیرند که تعمیر و نگهداری دوره ای (تعویض یا شستشوی عنصر فیلتر) را آسان می کند.

واحد اندازه گیری که برای تشخیص فیلترهای ممبرین استفاده می شود میکرون است ، با نمادμ ‌ شناخته می شود. واحد اندازه گیری طول (با نماد میکرومتر) برابر با یک میلیونیم (10-6) متر است. برای اینکه بفهمید یک میکرون چقدر است، در نظر بگیرید که قطر موی انسان حدود 100 میکرون است.

انواع فیلتر ممبرین

فیلتر های ممبرین بر اساس اندازه منافذ و روش کار به چند دسته تقسیم بندی می شوند که در زیر راجع به هر کدام به اختصار توضیح می‌دهیم.

ماکروفیلتراسیون: یک تکنیک فیلتراسیون که مانعی را ایجاد می کند که اجازه عبور اجسام مختلف جامد را نمی دهد. این نوع فیلتر برای از بین بردن رسوبات و شن و ماسه مفید است.

میکروفیلتراسیون:  یک فرآیند فیلتراسیون است که ذرات جامد را از یک سیال با عبور از یک غشای ریز متخلخل حذف می کند. قطر منافذ غشاهای فیلتر از 0.1 تا 10 میکرون متغیر است که درجه خلوص آب را بیشتر می کند. این عمدتا در فرآیندهای بهبود آب برای حذف باکتری ها و برای نگهداری موثر و انتخابی مواد در سوسپانسیون، کلر و محصولات جانبی آن، حفظ نمک های معدنی استفاده می شود.

اولترافیلتراسیون: این فرآیند بسیار شبیه به میکروفیلتراسیون است، اما موثرتر است زیرا منافذ فیلترها کوچکتر هستند (از 0.01 تا 0.1 میکرون در مقایسه با میکروفیلتراسیون که 0.5 میکرون دارد)، بنابراین از عبور آلودگی های با وزن مولکولی بیشتر جلوگیری می شود.

اسمز معکوس: این فرآیندی است که در آن عبور مولکول های حلال از محلول غلیظ تر به محلول با غلظت کمتر، با اعمال فشاری بیشتر از فشار اسمزی به محلول غلیظ تر به دست می آید. عمل اسمز معکوس با استفاده از ممبرینی حاصل می شود که املاح را در یک طرف نگه می دارد و از عبور آن جلوگیری می کند و اجازه می دهد تا حلال خالص از طرف دیگر بدست آید. بنابراین آب آشامیدنی اسمز آبی است که پسماند ثابت آن بسیار کم است .

پمپ تصفیه آب صنعتی

مزایای فیلتر ممبرین

استفاده از فیلتر ممبرین برای تصفیه آب، مزایای زیادی دارد، در زیر به مهمترین مزایای استفاده از فیلتر ممبرین اشاره می‌کنیم.

اولین مورد مطمئنا بهترین کیفیت از نظر طعم و طعم آب است،

فیلتر ممبرین اب با کیفیت تر، سبک تر و ایمن تری حاصل می کند که این

مزیتی است که توسط بسیاری از مصرف کنندگان ارزش بالایی دارد.

مزیت دیگر را می توان با صرفه جویی اقتصادی قابل توجه به ارمغان آورد .

با نوشیدن آب تصفیه شده دیگر نیازی به خرید  بطری آب نخواهد بود که هزینه سالانه قابل توجهی را به خود اختصاص می دهد.

علاوه بر این، یک فیلتر ممبرین خانگی نیز یک انتخاب سازگار با محیط زیست است. با حذف بطری های پلاستیکی اب،

ما نیز به سیاره خود لطف می کنیم زیرا پلاستیک یکی از عوامل اصلی آلودگی محیط زیست است.

با خرید و نصب فیلتر ممبرین در دستگاه فیلتراسیون خود می توانید از این مزایا بهره مند شوید.