فرآیند تصفیه فاضلاب صنعتی | آب شیرین کن | شرکت آتیاکو

تصفیه مکانیکی فاضلاب صنعتی: یکی از روش های تصفیه فاضلاب، روش مکانیکی است. این روش به شما اجازه می دهد تا مواد جامد مختلف را از مایع جدا کنید. اغلب، طرح فن آوری برای تصفیه فاضلاب مکانیکی مقدم بر سایر روش های تصفیه است، اما گاهی اوقات به عنوان یک ابزار مستقل عمل می کند.

تصفیه مکانیکی فاضلاب صنعتی | انواع پمپ تصفیه آب | شرکت آتیاکو

برای پی بردن به اینکه آیا پس از تصفیه مکانیکی نیاز به تصفیه فاضلاب اضافی وجود دارد یا خیر، تجزیه و تحلیل درجه آلودگی آب انجام می شود و اگر نتیجه منفی باشد، تنها یک روش تصفیه ایجاد می شود.

اصل عملکرد تصفیه مکانیکی فاضلاب

استفاده از روش مکانیکی فاضلاب اجازه می دهد تا حدود 60-65٪ ذرات معلق و تقریبا 95٪ از عناصر جامد نامحلول از فاضلاب حذف شود. تصفیه مکانیکی فاضلاب صنعتی ارزانترین راه برای استخراج آلاینده ها از مایع است.

تصفیه فاضلاب

روش های مکانیکی تصفیه فاضلاب شامل موارد زیر است:

فیلتر کردن: برای فیلتر کردن مایع، سیستم مجهز به غشاها یا غربال‌هایی است که می‌توانند بخش‌های بزرگی از آلاینده‌ها و مقدار کمی ذرات معلق را جذب کنند.

فن آوری چنین تصفیه ای بسیار ساده به نظر می رسد: در ابتدا، یک عنصر فیلتر نصب شده است که عبور  بیشتر مواد جامد و الیافی را مسدود می کند. علاوه بر این یک الک ریز در سیستم تعبیه شده است که از عبور مواد کوچکتر جلوگیری می کند. نزدیک‌تر به انتهای یا کانال خروجی، واحدهای فیلتر اضافی با اندازه سلول‌های کوچک‌تر نیز قابل نصب هستند، بنابراین تقریباً همه آلاینده‌های نامحلول را حفظ می‌کنند.

پمپ تصفیه آب صنعتی

تصفیه مکانیکی فاضلاب صنعتی | انواع پمپ تصفیه آب | شرکت آتیاکو

حفاظت

کار این روش جداسازی مواد با چگالی متفاوت موجود در پساب است. برای عملکرد این روش تصفیه کردن از دستگاه های خاصی به نام رسوب دهنده استفاده می شود.

ته نشینی

تصفیه فاضلاب از ناخالصی های مکانیکی با ته نشینی معمولاً در سیستم های آبرسانی بسته انجام می شود. بنابراین، این روش اغلب در انواع مختلف صنایع، به عنوان مثال در صنایع شیمیایی یا متالورژی استفاده می شود. دستگاه های مختلفی مانند تله شنی، چربی گیر ، مخازن سرباره و غیره برای ته نشینی استفاده می شود.

فیلتراسیون

بهترین گزینه برای حذف ذرات میکروسکوپی با منشاء مختلف از فاضلاب ها فیلتراسیون است.  فاضلاب هنگام عبور از آنها، بیشتر ناخالصی های اضافی را از دست می دهد، در نتیجه آب بسیار تمیزتر می شود.

فیلترها انواع مختلفی دارند و هر کدام کاربرد خاص خود را دارند. به عنوان مثال، صنعت کاغذ از فیلتر خلاء استفاده می کند. برای افزایش درجه تصفیه می توان از دستگاه هایی مانند سانتریفیوژ و هیدروسیکلون استفاده کرد.

دستگاه هایی برای روش های مکانیکی تصفیه فاضلاب

چندین نوع دستگاه وجود دارد که به شما امکان می دهد روش های مکانیکی تصفیه فاضلاب را اعمال کنید:

توری

این دستگاه ها از حرکت بیشتر ذرات بزرگی که در فاضلاب هستند جلوگیری می کنند. رنده ها در جهت حرکت آب نصب می شوند. شبکه سازه ای یک قاب فلزی است که تعداد معینی میله فلزی روی آن ثابت شده است و می توان آنها را نه تنها به صورت عمودی، بلکه در یک زاویه قرار داد.

توری ها حاوی دندانه هایی هستند که با کمک آنها توسط یک چرخ دنده به حرکت در می آید. لازم است ضایعات را از رنده خارج کرده و به وسیله تسمه متحرک به سنگ شکن تحویل دهید. در سنگ شکن، ذرات خرد می شوند.

گاهی اوقات شبکه های مکانیکی برای تصفیه فاضلاب، همراه با سنگ شکن هستند که با عبور از فاضلاب، دستگاه به طور همزمان بخش های بزرگ را آسیاب می کند.

این طرح در محفظه ای نصب می شود که کانال ها به صورت دایره ای حرکت می کنند.

عملکرد چنین شبکه ای توسط یک موتور الکتریکی واقع در خارج از سازه و انتقال انرژی از طریق انتقال تامین می شود.

درام چرخان دستگاه ضایعات را به عناصر برش هدایت می کند که از آسیاب شدن ناخالصی ها در فاضلاب اطمینان حاصل می کند. پس از پردازش، همه مواد دوباره وارد سیستم می شوند و به جلو حرکت می کنند.

تله های شنی

این تجهیزات مکانیکی تصفیه فاضلاب در حفظ مواد معدنی به خوبی عمل می کند. از آنجایی که چگالی آنها بیشتر از چگالی آب است، ناخالصی ها می توانند  ته نشین شوند. تله های شن فقط تحت شرایط خاصی می توانند کار کنند، به عنوان مثال، اگر آب خیلی آهسته حرکت کند، ذرات کوچکتر از آن ته نشین می شوند و این نامطلوب است.