کاربرد فیلتر ممبران | آب شیرین کن صنعتی | شرکت آتیاکو

فیلتر ممبران چیست: ساکنان کشور ما به طور کلی با فیلترهای آب، روش ها و سیستم های تصفیه آب آشنا نیستند. بنابراین، هنگامی که صحبت از تصفیه ممبران یا غشایی یک مایع می شود، بسیاری درمی از آن ندارند. جز این که بگوییم که آب را می توان با کمک نوعی ممبران از شر ناخالصی ها خلاص کرد.

فیلتر ممبران چیست | پمپ تصفیه آب صنعتی | شرکت آتیاکو

ما این مقاله را به طور خاص به تصفیه آب با فیلتر ممبران اختصاص داده‌ایم. امیدواریم ما تا حد امکان برای شما مفید باشد.

فیلتر ممبران چیست؟

فیلتر‌ ممبران، نوعی تصفیه آب است که توسط یک غشاء انجام می شود. اینجا همه چیز ساده است. مایع از طریق غربال که اندازه منافذ آن بسیار کوچک است منتقل می شود. ناخالصی ها قبل از فیلتر باقی می‌مانند و فقط آب خالص از آن عبور می‌کند. فیلتر ممبران منافذ بسیار کوچکی دارد و گاهی اوقات به اندازه مولکول‌هاست بنابراین، نمی توان با چشم غیرمسلح تشخیص داد که این یک نوع غشا است.

فیلتر ممبران چیست | پمپ تصفیه آب صنعتی | شرکت آتیاکو

خواص مهم غشایی که مایع را تصفیه می کند عبارتند از:

توانایی آن در جداسازی مواد،

استحکام مکانیکی کافی،

تغییر ناپذیری ویژگی ها در طول استفاده،

نفوذپذیری بالا،

مقاومت کافی در برابر ترکیب شیمیایی آب تصفیه شده.

انواع فیلتر ممبران

برای کیفیت فیلتراسیون، بسیار مهم است که ممبران از چه ماده ای ساخته شده است، یعنی چه ماده ای این منافذ ریز را تشکیل می دهد. در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم:

پلیمرهای مصنوعی،

پلیمرهای گیاهی،

غشاهای سیلیکات،

 سرامیکی،

 منشا بیولوژیکی،

 کامپوزیت.

فیلتروهای ممبران در یک دسته بندی با اهمیت دیگر نیز بر اساس منافذ تقسیم بندی می‌شوند.

پمپ تصفیه آب صنعتی

انواع ممبران با توجه به اندازه منافذ عبارتند از:

میکروفیلتراسیون

فیلتراسیون تحت فشار انجام می شود. تخلخل غشاهای اعمال شده از 0.1 تا 10 میکرون است. برای پاکسازی مایع از ناخالصی های مکانیکی، جداسازی امولسیون ها، سوسپانسیون ها، به دست آوردن محلول های استریل و همچنین در فرآیند تصفیه فاضلاب استفاده می شود. عمر مفید به مقاومت شیمیایی ماده ای که غشاء از آن ساخته شده است بستگی دارد.

اولترافیلتراسیون

فیلتراسیون مایع تحت فشار انجام می شود که قبل و بعد از غشا متفاوت است. این ماده تنها قادر به عبور مولکول های آب و همچنین برخی ترکیبات مولکولی است. یک راه حل عالی برای جداسازی محلول ها بدون تلفات قابل توجه. این روش به شما امکان می دهد تا به طور موثر آب را از سطوح مختلف آلودگی تصفیه کنید و همچنین مایع را نرم می کند. مناسب برای تصفیه فاضلاب عمر مفید ممبران مورد استفاده بستگی به مقاومت در برابر سایش و مقاومت شیمیایی آن دارد.

فیلتر ممبران

اسمز معکوس

اسمز معکوس برای جداسازی محلول های بدون تبدیل فاز استفاده می شود. مولکول های آب به غشاء نفوذ می کنند و مواد محلول در آن باقی می مانند. واضح است که اندازه منافذ در ماده فیلتر برابر با اندازه یک مولکول آب است. این روش به شما اجازه می دهد تا به طور همزمان انواع ناخالصی ها مانند مواد آلی و معدنی، باکتری ها، ویروس ها و میکروب ها حذف کنید.

نانو فیلتراسیون

این نوع ممبران، ذراتی به کوچکی نانومتر را از بین می برد. از این رو نام ان چیزی بین اولترافیلتراسیون و اسمز معکوس است. برای بهبود رنگ مایع، کاهش غلظت نمک های سختی، محلولی برای تصفیه آب های سطحی استفاده می شود.

دیالیز

این روشی مبتنی بر این واقعیت است که مواد مختلف دارای سرعت های مختلف عبور از ممبران هستند. به عنوان مثال، در صنعت در ساخت الیاف مصنوعی و همچنین در ساخت داروها استفاده می شود.

آیا می توان آب تصفیه شده با ممبران در زندگی روزمره تصفیه کرد؟

بله نوشیدن این آب هیچ مانعی ندارد. در بازار دستگاه‌های تصفیه آب زیادی وجود دارد که دارای غشایی هستند که قادر است تمام ناخالصی های درون آب را تا  98٪ حذف کند. اینها سیستم های اسمز معکوس هستند. ممبران در این مورد از مواد پلیمری مصنوعی ساخته شده است. تمیز کردن آن کاملاً ایمن و سازگار با محیط زیست است.

ممبران های اسمز معکوس کاربرد صنعتی و خانگی دارند و برای شیرین سازی آب دریا نیز استفاده می‌شوند. همانگونه که گفته شد آب حاصل از اسمز معکوس تمام مواد معدنی را حذف می‌کند که برخی معتقدند که این آب با خالصی بالا همانند اب مقطر برای نوشیدن مناسب نیست و باید مجددا به آن املاح مورد نیاز بدن را اضافه کرد.