آب شیرین کن به روش اسمز معکوس | تصفیه فاضلاب | آتیاکو

آب شیرین کن اسمز معکوس: اب شیرین کن اسمز معکوس نوع خاصی از فیلتراسیون است که از یک غشای نازک و نیمه تراوا استفاده می کند. این غشاء دارای منافذی است که به اندازه ای کوچک است تا آب خالص را عبور دهد و در عین حال مولکول های بزرگتر مانند نمک های محلول (یون ها) و سایر ناخالصی های ریز مانند باکتری ها را دفع کند.

آب شیرین کن اسمز معکوس | تصفیه فاضلاب | شرکت آتیاکو

اسمز معکوس برای تولید آب با تصفیه بالا برای سیستم های آب آشامیدنی، دیگ های صنعتی، فرآوری مواد غذایی و آشامیدنی، لوازم آرایشی، تولید دارو، نمک زدایی آب دریا و بسیاری کاربردهای دیگر استفاده می شود.

این یک فناوری شناخته شده برای بیش از یک قرن بوده است و از دهه 1960 تجاری شده است.

مزایای دستگاه آب شیرین کن اسمز معکوس

در زیر به ۵ مزیت آب شیرین کن اسمز معکوس می پردازیم:

آب برای تغذیه تصفیه خانه معمولاً نیازی به گرم کردن ندارد.

تصفیه خانه های آب اسمز معکوس مشکلات کمتری با خوردگی دارند.

به طور کلی نیاز به توان کمتری دارند.

فرآیند تصفیه آب اسمز معکوس می تواند آلاینده های ناخواسته مانند پیش سازهای تری هالومتان، آفت کش ها و باکتری ها را حذف کند.

آب شیرین کن

تصفیه‌خانه‌های آب اسمز معکوس نسبت به تأسیسات اب شیرین کن تقطیر سطح کمتری را برای همان مقدار تولید آب اشغال می‌کنند.

سیستم آب شیرین کن اسمز معکوس صنعتی یک فرآیند تصفیه آب بسیار موثر است که تا 99٪ از کل مواد جامد را کاهش می دهد.

کاربرد آب شیرین کن اسمز معکوس

صنایع در دهه های اخیر با سرعتی سریع در حال توسعه بوده اند. ماشین‌ها تکامل یافته‌اند و فناوری مورد استفاده برای تولید و فعالیت‌های روزانه نیز تکامل یافته است.

آب به طور گسترده در دسترس ترین و پر استفاده ترین حلال برای اهداف مختلف تقریباً در هر صنعت است.

آب شیرین کن اسمز معکوس | تصفیه فاضلاب | شرکت آتیاکو

بنابراین نیاز به سیستم های آب شیرین کن اسمز معکوس صنعتی برای تامین نیازهای خاص هر نیاز آبی افزایش یافته است. این سیستم اب شیرین کن برای مصارف زیر به کار گرفته می شود:

سیستم های استریلیزاسیون مرکزی برای بسیاری از صنایع از جمله داروسازی، آب معدنی، آزمایشگاه ها، مواد غذایی و آشامیدنی، دانشگاه های نفت و گاز، بیمارستان ها، هتل ها و بسیاری دیگر استفاده می شوند.

نه تنها صنایع، بلکه حتی خدمه کشتی، ماهیگیران، افرادی که دوست دارند کمپ بزنند یا ساکنان کشورهایی که آب آشامیدنی شور یا کیفیت پایینی دارد، از سیستم های آب شیرین کن اسمز معکوس استفاده می کنند.

اسمز معکوس معمولاً برای آب فرآیندهای شیمیایی، لوازم آرایشی، الکترونیک، باغبانی، یخ‌سازی، آزمایشگاه‌ها، فرآیندهای تکمیل فلز، چاپ، شستشوی وسایل نقلیه و موارد دیگر استفاده می‌شود.

تمامی این کاربردهای آب صنعتی می توانند از نصب سیست آب شیرین کن اسمز معکوس بهره مند شوند.

اب شیرین کن اسمز معکوس چگونه کار می کند؟

اسمز معکوس یک فناوری است که برای حذف اکثریت قریب به اتفاق آلاینده ها از آب با فشار دادن آب تحت فشار از طریق یک غشای نیمه تراوا استفاده می شود.

تصفیه فاضلاب

اسمز یک پدیده طبیعی و یکی از مهمترین فرآیندها در طبیعت است. این فرآیندی است که در آن یک محلول نمک ضعیف تر تمایل به مهاجرت به محلول نمکی قوی تر دارد.

نمونه هایی از اسمز زمانی است که ریشه گیاه آب را از خاک جذب می کند و کلیه های ما آب را از خون ما جذب می کنند.

غشای نیمه تراوا غشایی است که به برخی از اتم‌ها یا مولکول‌ها اجازه عبور می‌دهد اما برخی دیگر اجازه عبور ندارند‌

در اسمز معکوس، آب تصفیه نشده و شور، مانند آب نمک، از طریق یک غشای نیمه تراوا و فیلترهای کربنی جریان می یابد.

این سیستم با استفاده از یک پمپ فشار بالا برای افزایش فشار و وادار کردن آب به داخل غشای نیمه تراوا کار می کند و نمک های محلول را پشت سر می گذارد. مقدار فشار مورد نیاز به غلظت نمک آب تغذیه بستگی دارد.

هر چه آب تغذیه متمرکزتر باشد، فشار بیشتری برای غلبه بر فشار اسمزی مورد نیاز است.

آب تصفیه شده محصول نامیده می شود. جریان آبی که حامل آلاینده های غلیظی است که از غشا عبور نکرده اند، جریان رد یا کنسانتره نامیده می شود.

غشاء اجازه می دهد تا آب از فیلتر عبور کند اما نمک، مواد شیمیایی، مواد معدنی و ناخالصی ها را پشت سر می گذارد. نتیجه آب خالص است که عاری از باکتری و مواد معدنی است.