آب شیرین کن چیست | قیمت تصفیه فاضلاب | آتیاکو

سیستم آب شیرین کن: سیستم اسمز معکوس یک سیستم آب شیرین کن است که از فرآیند مکانیکی اسمز برای حذف تمام موادی که اب را ناخالص و ناسالم می کند، از این استفاده می‌شود. آب شیرین کن اسمز معکوس با سیستم های فیلتراسیون خاص، درجه TDS (کل جامدات محلول) را در آب مطابق با ذائقه و میل خود تنظیم می کند و به این ترتیب آب خالص با مواد معدنی کم و تعادل نمک مناسب برای بدن به دست می آید.

سیستم آب شیرین کن | تصفیه فاضلاب صنعتی | شرکت آتیاکو

در واقع، آب شیرین کن های اسمز آب مقطر تولید نمی کنند، سطح شوری و ph به درستی برای استفاده انسان کنترل و تنظیم می شود، از این رو آب آن برای اشامیدن ضرری ندارد.

آب شیرین کن اسمز معکوس چگونه کار می‌کند؟

 

اصلي كه يك آب شیرین کن اسمز معكوس بر پايه آن بنا شده است، اسمز است .

این فرآیند طبیعی به دو مایعی که مقادیر متفاوتی از جامدات محلول دارند اجازه می‌دهد تا زمانی که غلظت جامدات در کل مقدار مایع یکنواخت شود، مخلوط شوند.

اسمز معکوس از این فرآیند به صورت مکانیکی استفاده می کند و همانطور که از کلمه پیداست، به صورت معکوس از ان بهره می‌گیرد، نمک ها را از آب جدا می کند.

در واقع، این یک فرآیند شیمیایی نیست، هیچ ماده شیمیایی برای جدا کردن آب از اجزای مضر اضافه نمی شود.

سیستم آب شیرین کن |  تصفیه فاضلاب صنعتی | شرکت آتیاکو

این روش با اعمال فشاری بالاتر از فشار اسمزی به محلول غلیظ به دست می آید. این فشار باعث ایجاد جریان معکوس از طریق غشا می شود و در نتیجه بین نمک های محلول و آب جدا می شود.

 تصفیه فاضلاب

مراحل آب شیرین کن اسمز معکوس

آب ورودی ابتدا از فیلترهای مخصوصی عبور می کند که ذرات بزرگتر مانند ماسه، جلبک های کوچک، قطعات سنگ آهک، خاک را در خود نگه می دارد. فیلتر کربن فعال دوم کلر ، آفت کش ها، ویروس ها، باکتری ها و طعم های نامطبوع را از بین می برد. فشاری که بر آب وارد می شود آن را به سمت غشای اسمزی ، نقطه اتکای سیستم اسمز معکوس می راند، آبی که مجبور به عبور از این غشاء است.

با منافذ بسیار ظریفی که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیست، از طرف دیگر با مواد معدنی کمی خارج می شود. و فاقد نیترات و فلزات سنگین است.

فیلتر کربن فعال دیگر طعم آب را تنظیم می کند که فاقد نمک و سایر مواد آلوده بوده و آماده استفاده است.

از طریق یک دریچه خاص می توانید مقدار نمک های معدنی را مطابق با خواسته خود تنظیم کنید.

اصل کار برای همه دستگاه‌های آب شیرین کن اسمز معکوس این است. اگرچه برای برخی از مدل‌ها ممکن است فیلترهای کربن فعال بیشتر یا گذرگاه‌های بیشتری از غشاهای اسمزی وجود داشته باشد.

نحوه نگهداری از اب شیرین کن اسمز معکوس

واحد کنترل الکترونیکی که آب شیرین کن های اسمز معکوس به آن مجهز شده اند، سلامت سیستم دستگاه شما را کنترل می کند.

زمانی که زمان تعویض فیلترها فرا می رسد با یک سیگنال هشدار می دهد و در دریچه ورودی مداخله می کند و آب را مسدود می کند و در صورت خرابی از سیل جلوگیری می کند.

برای اطمینان از عملکرد کامل یک سیستم اسمز معکوس، تعمیر و نگهداری دوره ای ضروری است .

فیلترهای کربن فعال باید هر 6 تا 12 ماه، بر اساس مقدار آبی که سیستم تصفیه می کند، تعویض شود. غشاهای اسمزی هر 3 یا 4 سال یکبار نیاز به تعویض دارند‌.

مزایای آب اسمزی

دستگاه های آب شیرین کن اسمز معکوس آب خالص را تضمین می کنند . این دستگاه برای شیرین سازی آب در مناطق خشک و نیمه بیابانی که به آب شیرین دسترسی ندارند در حجم خانگی یا صنعتی استفاده می‌شود .

نصب سیستم آب شیرین کن اسمز معکوس به شما این امکان را می دهد که آب سبک، شیرین  و در نتیجه سالم تر و با طعم مطبوع داشته باشید . با نصب این سیستم نیازی به هزینه اضافی و آلوده کردن محیط زیست با آب های شیرین تجاری نیست.

این دستگاه نه تنها را برای اشامیدن، بلکه برای مصارف صنعتی نیز از عاری از نمک و رسوب خواهد کرد. تنها ایرادی که به این دستگاه وارد است،مصرف بالای برق است ولی با توجه با مزایای فراوان آن در تامین آب شیرین در حجم زیاد و سرعت بالا می‌توان از آن چشم‌پوشی کرد.