نقش فیلتر میکرونی | دستگاه تصفیه آب | آتیاکو

نقش فیلتر میکرونی: فیلتر میکرونی در پروسه تصفیه آب جایگاه بسیار مهمی را به خود اختصاص داده است. در واقع فیلتر میکرونی آخرین مرحله در پیش تصفیه به حساب می آید. ماموریت مهم فیلترهای میکرونی در پروسه تصفیه آب و شیرین نمودن آن حذف املاح جاری در آب است. این اتفاق موجب می شود تا فشار موجود بر روی ممبران کاهش یابد و عمر ممبران را نیز با افزایشی چشمگیر رو به رو کند. ما در این بخش می خواهیم به نقش و جایگاه فیلتر میکرونی در دستگاه تصفیه آب بپردازیم. با مجموعه آتیاکو همراه باشید.

نقش فیلتر میکرونی | دستگاه تصفیه آب | آتیاکو

در همین ابتدای بحث باید عنوان کرد که فیلترهای میکرونی برمبنای جنس، قطر و همینطور ذراتی که از آن ها عبور می کنند در دسته های متفاوت تقسیم خواهند شد. ما در این قسمت به مدل های گوناگون فیلتر میکرونی بپردازیم.

در واقع فیلتر میکرونی بر اساس 3 دسته تقسیم بندی می شود:

فیلترهای نخی تابیده

این جنس از فیلتر میکرونی همانگونه که از نامشان پیداست از تابیده گشتن نخ به وجود می آیند. این نخ ها از جنس پلی پروپیلن بوده و کار مهم آن ها نیز از بین بردن ذرات و همینطور رسوبات موجود در آب محصول است. از جمله ویژگی های فیلتر نخی تابیده می توان به قدرت جذب چشمگیر آن ها اشاره کرد، زیرا لایه های نخ در این محصول بسیار در هم تنیده شده اند. در ادامه نیز باید گفت که این فیلترها بیشتر مناسب آب هایی هستند که میزان کدری در آن ها بسیار زیاد است. فیلتر نخی تابیده را می توان یک بار مورد شست و شو قرار داد و دوباره از آن بهره برد.قیمت انواع فیلترهای میکرونی | فروش انواع فیلتر آب | atiaco

فیلتر پلی پروپیلن

از این محصول به عنوان یکی از رایج ترین فیلترها به منظور از میان بردن ذرات از بیست میکرون تا 2 دهم میکرون نام می برند. الیاف متراکم و فشرده پلی پروپیلن تشکیل دهنده فیلتر الیافی است و فرماسیون موجود در این فیلتر همچون فیلتر نخی تابیده است. به نحوی که هر میزان آب از سطح خارجی فیلتر به سطح درونی آن انتقال یابد از فشردگی زیادی بهره مند می شود. به همین دلیل این فیلتر به منظور مرتفع کردن کدورت در ساز و کار موجود در دستگاه آب شیرین کن بسیار کاربرد دارد. ما به این گونه از فیلترهای میکرونی کارتریج صنعتی هم می گوییم. فیلتر الیافی یا پلی پروپیلن قیمت خیلی خوب و مناسبی دارد و همین مسئله موجب شده تا استفاده از آن رونق پیدا کند. این نکته را نیز باید به خاطر داشت که از فیلترهای الیافی نمی توان دوباره استفاده کرد.

فیلترهای نیزه ای

این محصول اسامی گوناگونی دارد که شیاردار و ابسولوت از جمله آن ها هستند. فیلترهای نیزه ای در گونه فیلترهای پلی پروپیلن قرار دارند و به خاطر فرم متفاوتشان می توانند ذرات موجود در آب را تا نزدیک صد در صد از میان بردارند. از فیلترهای نیزه ای اغلب در سیستم هایی بهره می برند که به دقت بالایی احتیاج دارند و سطح کیفی بالای آب خروجی برایشان اهمیت پیدا می کند. این فیلترها از 2 گونه قفل دار و همینطور بدون قفل به وجود آمده اند.

موارد استفاده از فیلترهای میکرونی

ما می توانیم از این فیلترها در امور مربوط به پیش تصفیه استخرها، دستگاه آب شیرین کن و… استفاده کنیم. البته باید عنوان کرد که فیلتر میکرونی می تواند در صنایعی نظیر ساخت پلاستیک، تصفیه ابتدایی آب چاه، بویلرها، آب های سطحی و همینطور واحدهای تحقیقاتی بهره برد.

زمان عوض کردن فیلتر میکرونی

این مسئله به فاکتورهای متنوع و گسترده ای بستگی خواهد داشت. البته ما می توانیم عمده دلایل این امر را برای شما برشماریم. اولین و شاید مهم ترین دلیل برای تعویض فیلتر میکرونی به کیفیت آب ورودی بستگی دارد. هر میزان آب ورودی به ساز و کار میکروفیلتراسیون کدرتر باشد موعد عوض کردن فیلتر زودتر سر می رسد. . تغییر رنگ فیلتر میکرونی نیز یکی دیگر از دلایل تعویض این محصول به حساب می آید. اگر برای مدت مدیدی فیلتر عوض نشود رنگ آن از زرد به سمت قهوه ای گرایش پیدا می کند. در اینصورت هم در کار فیلتر میکرونی اخلاب به وجود می آید و هم آب شیرین شده به مرور آلوده می شود. زمان تعویض فیلتر میکرونی یک تا شش ماه درنظر گرفته می شود.