تصفیه فاضلاب

تصفیه فاضلاب یعنی استفاده از مجموعه ای از روش ها و فرآیندها به منظور از بین بردن آلودگی های موجود در فاضلاب و استفاده مجدد از پساب تصفیه شده برای مصارفی همچون کشاورزی و آبیاری فضای سبز.

 با توجه به گسترش روز افزون جمعیت، افزایش سطح بهداشت و همچنین تغییر در سبک زندگی انسانها، همگی منجر به افزایش میزان مصرف آب می شود. از سویی دیگر با توجه به بحران جهانی آب، ضرورت بازچرخانی آب و استفاده مجدد از آن به وسیله تصفیه، همه و همه باعث شد تا موضوع تصفیه فاضلاب بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

منشا تولید فاضلاب

منشا اصلی تولید فاضلاب ما انسانها هستیم. که عموما به طور مستقیم با تولید فاضلاب بهداشتی، انسانی، خانگی، شهری و … و به طور غیر مستقیم یعنی صنایع در خدمت انسانها، موجب تولید فاضلاب صنعتی می شویم.

انواع فاضلاب

 1. فاضلاب بهداشتی
 2. فاضلاب انسانی
 3. فاضلاب شهری
 4. فاضلاب خانگی
 5. فاضلاب صنعتی (شامل انواع فاضلاب لبنی، نساجی، پتروشیمی و … )

اهمیت تصفیه فاضلاب

 1. جلوگیری
  از آلودگی آب های زیرزمینی و خاک
  .
 2.  استفاده مجدد از پساب تصفیه شده
  جهت مصارف گوناگون
  .

اهداف تصفیه فاضلاب

 • حذف
  عوامل بیماری زا و مواد ناسازگار با محیط زیست
 • جدا
  کردن مواد شناور و معلق
 • کاهش
  کدورت و رنگ (تا حد مجاز و استاندارد آن)

مراحل تصفیه فاضلاب

تصفیه مقدماتی (پیش تصفیه):

اولین مرحله تصفیه فاضلاب، تصفیه مقدماتی یا همان پیش تصفیه است. در این مرحله به ترتیب از آشغالگیری، حوضچه دانه گیر، متعادل ساز، چربیگیر و اسکیمر استفاده می شود.

تصفیه تکمیلی (تصفیه ثانویه):

دومین مرحله تصفیه فاضلاب، تصفیه ثانویه یا همان تصفیه تکمیلی است. در این مرحله از روش های بیولوژیکی نظیر بیهوازی، هوازی و روش های فیزیکو شیمیایی نظیر انعقاد و لخته سازی استفاده می شود

تصفیه پیشرفته (تصفیه تکمیلی):

سومین مرحله تصفیه فاضلاب، تصفیه پیشرفته است. در ان مرحله از روش هایی همچون ازن زنی، اشعه uv، فیلتراسیون مولتی مدیا و در برخی موارد اسمز معکوس استفاده می شود.

مراحل ذکر شده در بالا مراحل کلی تصفیه می باشد، مراحل جزئی تر تصفیه فاضلاب شامل مراحل زیر می گردد.

تصفیه کردن فاضلاب مانند بسیاری از فرآیندهای موجود از مراحلی متعددی برخوردار بوده که البته این مراحل با توجه به نوع فاضلاب ممکن است متغیر باشد.

واحدهای سیستم تصفیه فاضلاب

آشغال گیری

یکی از اولین و مهم ترین مراحل تصفیه کردن فاضلاب های شهری مرحله آشغالگیری است. در این مرحله به عنوان مرحله مقدماتی نیز شناخته می شود تمامی آشغال های بزرگ و جامد معلق در فاضلاب به کلی حذف خواهند شد. آشغال های بزرگ به طور کلی شامل موادی همچون تکه های چوب، پارچه و از این قبیل موارد می باشند که این مواد توسط دستگاه های آشغالگیر که از جنس صفحات توری هستند، جمع آوری می شوند. ناگفته نماند که دستگاه های آشغالگیر در نمونه های دستی و مکانیکی طراحی و ساخته می شوند که بکارگیری هر یک از آن ها بستگی به نوع تصفیه خانه و شرایط موجود خواهد داشت.

دانه گیری

 

دانه گیری به عنوان مرحله دوم در تصفیه فاضلاب محسوب شده که در این مرحله دانه های ریز از فاضلاب جدا خواهند شد. وجود دانه های ریز درون آب می تواند موجب مشکلاتی برای خطوط انتقال آب شود به همین جهت نیاز است تا با استفاده از روش هایی اینگونه ذرات را از آب حذف نمود. معمولا حوضچه های مخصوص دانه گیری در مسیر های انتقال فاضلاب تعبیه می شود که البته مدل این حوضچه ها کاملا بستگی به نوع فاضلاب خواهد داشت. همچنین درون این حوضچه ها از دستگاه های دانه گیری برای این منظور استفاده می شود که بسته به شرایط موجود به صورت جریان های چرخشی و گردابی تمامی ذرات ریز درون آب را از آن جدا می کنند.

ته نشینی

ته نشینی ذرات معلق در آب
به عنوان مرحله دیگری از تصفیه فاضلاب محسوب شده که در این مرحله با استفاده از
حوضچه یا مخزن های مخصوص ته نشینی فرآیند ته نشینی ذرات معلق با گذشت مدت زمانی
معینی انجام می پذیرد. در این روش درصد زیادی از ذرات موجود در آب ته نشین خواهند
شد که البته همچنان برخی دیگر از مواد زاید درون آب باقی می مانند که باید به روش
های دیگر از آب خارج شوند
.

حذف مواد بیولوژیکی

یکی دیگر از مراحل تصفیه
فاضلاب حذف مواد بیولوژیکی است. تمامی اقدامات انجام شده تا مرحله ته نشینی برای
حذف مواد جامد و معلق درون آب بوده و از این مرحله به بعد تمامی فرآیند ها جهت حذف
مواد بیولوژیکی از آب به کار برده می شوند. ناگفته نماند که حذف مواد بیولوژیکی در
تصفیه فاضلاب با توجه به نوع فاضلاب کاملا متفاوت بوده و از روش های مختلفی برای
هر یک استفاده می شود. اما در میان روش های موجود می توان به روش لجن فعال و روش
لجن فعال با هوادهی گسترده اشاره نمود. پس از حذف مواد بیولوژیکی در تصفیه
فاضلاب همچنان برخی از فلزات و مواد شیمیایی درون آب باقی می مانند که این مواد
اگر به درون محیط زیست وارد شوند ممکن است موجب تاثیرگذاری منفی در آن شوند و به
همین منظور نیاز است تا این گونه مواد از آب حذف شوند
.


تصفیه شیمیایی

تصفیه شیمیایی به عنوان یکی دیگر از مراحل تصفیه فاضلاب محسوب شده که در طی آن تمامی مواد آلی، فلزات سنگین و مواد شیمیایی به کلی از فاضلاب حذف می شوند. در حال حاضر روش های زیادی برای انجام این فرآیند موجود می باشد که در این بین می توان به گندزدایی با اشعه UV، پکیج های کلرزنی اشاره نمود. استفاده از روش های یاد شده در تصفیه فاضلاب بسیار کاربردی بوده و تقریبا در اکثر تصفیه خانه ها از یکی از این روش ها بهره گیری می شود.

تخلیه لجن

 

تخلیه لجن به عنوان آخرین مرحله در تصفیه فاضلاب به شمار می آید که در طی آن لجن باقی مانده در کف آب باید به صورت کامل حذف شود. ناگفته نماند که در مرحله تخلیه لجن، خشک کردن آن به عنوان یکی از موارد کلیدی به شمار می آید که این موضوع توسط فیلتر پرس و برخی دیگر از تجهیزات موجود انجام می گیرد.

علت تصفیه فاضلاب

اولین علتی که می توان برای پاسخ به این سوال آورد، محیط زیست است. مراقبت از محیط زیست و سلامت انسان ها در اولویت هر کشوری قرار دارد و همین دلیل باعث شده این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار باشد. حفظ رودخانه ها و آب های آزاد که زیستگاه ماهی ها و آبزیان می باشند، یکی دیگر از دلایل تصفیه آب های آلوده است.

از دیگر علت های تصفیه آب های آلوده، تفریح و افزایش کیفیت زندگی بشر می باشد. آب یکی از اساسی ترین موادی است که انسان برای زنده ماندن به آن نیاز دارد و در کنار آن داشتن یک زندگی آرام و محیطی پاکیزه امید بیشتری به زندگی می دهد.

تفریحات سالم مثل شنا، ماهیگیری، قایقرانی و پیک نیک ها آن هم در فضایی سالم و تمیز حس بهتری به انسان می دهد. پس تصفیه فاضلاب انسانی برای هر کشوری یک ضرورت محسوب می شود. تصور کنید که آب های استفاده شده و آلوده توسط انسان، تصفیه نشود. چه بیماری های جدیدی ممکن است ایجاد شود؟

حجم بیشتر کره زمین را آب ها تشکیل داده اند و اگر آب های آلوده به آنها ورود پیدا کنند، تمام زمین را آلودگی و بیماری در بر می گیرد. تصفیه این نوع آب ها می تواند یک تضمین برای سالم ماندن و دفع بیماری برای انسان ها باشد.

روش های تصفیه فاضلاب

با توجه به اینکه آلاینده های موجود در فاضلاب از ویژگی های گوناگونی برخوردار هستند می بایست روش های گوناگونی برای تصفیه آن انتخاب کرد تا بتوان همه آها را از جریان فاضلاب حذف نمود. روش های تصفیه فاضلاب را به سه دسته کلی تقسیم می کنیم:

 1. روش فیزیکی
 2. روش شیمیایی
 3. روش بیولوژیکی

به ندرت می توان انتظار داشت که یکی از روش های فوق ویژگی های تصفیه خانه فاضلاب را به صورت کامل ندارند؛ بنابراین همیشه تلفیقی از روش های گفته شده جهت تصفیه مورد استفاده قرار می گیرد.

روش فیزیکی

تصفیه به وسیله نیروهای فیزیکی را تصفیه فیزیکی فاضلاب می گویند. حال این تصفیه فیزیکی می تواند حاصل از ته نشینی مواد جامد موجود در فاضلاب به واسطه نیروی ثقل یا شناور شدن چربی و روغن موجود در فاضلاب به واسطه چگالی کمتر از آب باشد؛ اما چیزی که در بین همه روش های فیزیکی مشترک است این است که از هیچ واکنش شیمیایی و یا فرآیند بیولوژکی در پکیج تصفیه فاضلاب استفاده نمی شود.

از روش های دیگر تصفیه فیزیکی فاضلاب می توان به آشغالگیری، دانه گیری، شناور سازی، فیلتراسیون و … اشاره نمود که وجه مشترک تمامی آنها در فرآیند تصفیه استفاده از نیروی فیزیکی برای تصفیه خانه فاضلاب می باشد. تصفیه فیزیکی فاضلاب به دلیل راحتی و عدم صرف انرژی و هزینه زیاد، معمولا در همه تصفیه خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

روش شیمیایی

به هر روشی که در آن از مواد شیمیایی برای تصفیه خانه فاضلاب استفاده شود، تصفیه شیمیایی فاضلاب می گویند. تصفیه شیمیایی فاضلاب به دلیل استفاده از مواد شیمیایی و همچنین پیچیدگی طراحی و ساخت این سیستم ها از قیمت بالاتری نسبت به سایر روش ها برخوردار است.

در تصفیه فاضلاب صنعتی استفاده از روش های شیمیایی امری گریز ناپذیر است؛ چرا که اگر بخواهیم از روش های فیزیکی و بیولوژیک برای تصفیه این نوع فاضلاب استفاده کنیم برای احداث تصفیه خانه به ابعاد بزرگی نیاز داریم و اینکه روش های فیزیکی و بیولوژیک تصفیه، توان تصفیه فاضلاب صنعتی را ندارند.

روش هایی که در تصفیه شیمیایی استفاده می شود اعم از تنظیم PH، گندزدایی با کلر، انعقاد، لخته سازی و ترسیب می باشد.

روش بیولوژیکی

تصفیه به وسیله فرآیندهای بیولوژیکی یکی از پرکاربرد ترین روش ها در پکیج تصفیه فاضلاب می باشد. تصفیه بیولوژیکی فاضلاب به وسیله موجودات زنده ای به نام میکروارگانیسم ها انجام می شود. در این نوع تصفیه از هیچ گونه مواد شیمیایی و یا نیروی فیزیکی استفاده نمی شود و تنها شرایط رشد و تکثیر برای میکروارگانیسم ها که عامل اصلی تصفیه می باشند، محیا می گردد.

 

تصفیه فاضلاب صنعتی به روش بیولوژیکی به سه زیر شاخه تصفیه هوازی، تصفیه بی هوازی فاضلاب و تصفیه آنوکسیک فاضلاب تقسیم بندی می شوند. امروزه در اکثر تصفیه خانه های موجود در جهان از این روش برای تصفیه استفاده می شود. تصفیه بیولوژکی فاضلاب جزء تصفیه تکمیلی و یا ثانویه فاضلاب شناخته می شود که از روش های تصفیه مقدماتی فاضلاب می توان به روش های فیزیکی اشاره نمود.

انواع فرآیندهای تصفیه فاضلاب به روش بیولوژیکی

 1. فرآیند لجن فعال
 2. فرآیند لجن فعال با هوادهی گسترده
 3. فرآیند A2O
 4. فرآیند MBBR
 5. فرآیند IFAS

روش های تصفیه بیولوژیکی فاضلاب کدامند؟

پس از انجام تصفیه اولیه فاضلاب تصفیه ثانویه آن که به تصفیه بیولوژیکی نیز معروف است انجام می شود. در تصفیه بیولوژیکی اساس کار بر تغذیه میکروارگانیسم ها از مواد آلی (محلول و نامحلول) موجود در فاضلاب استوار است. میکروارگانیسم ها در کنار سایر مواد جهت ادامه حیات خود به چهار ماده زیر بیشتر نیاز دارند:

اکسیژن

میکروارگانیسم های موجود در فاضلاب شهری از نظر نیاز به اکسیژن به دو دسته میکروارگانیسم های هوازی و میکروارگانیسم های بی هوازی تقسیم می شوند. میکروارگانیسم های هوازی اکسیژن مورد نیاز خود را از طریق گاز اکسیژن محلول در آب تامین می کنند و میکروارگانیسم های بی هوازی از ساختمان ترکیبات دارای یون های نیترات، سولفات، کربنات و … و یا از طریق اکسیژن موجود در ساختار مواد آلی جهت تامین اکسیژن مورد نیاز خود بهره می برند.

البته لازم به ذکر است برخی میکروارگانیسم ها هم در حضور و هم در عدم حضور اکسیژن قادر به ادامه حیات و فعالیت هستند که به میکروارگانیسم های اختیاری معروفند.

کربن

میکروارگانیسم های کربن مورد نیاز خود را از طریق کربن دی اکسید حل شده در آب و مواد آلی دارای کربن تامین می کنند. از این نظر نیز میکروارگانیسم ها را می توان به دو گروه اتوتروفیک و هتروتروفیک دسته بندی کرد. اتوتروفیک ها جهت تامین کربن مورد نیاز خود از کربن دی اکسید و هتروتروفیک ها از مواد آلی کربن دار برای این منظور استفاده می کنند.

دو ماده دیگر ضروری جهت ادامه حیات میکروارگانیسم ها ازت و فسفر است البته علاوه بر این اکسیژن، کربن، ارت و فسفر میکروارگانیسم ها به عناصری چون پتاسیم، گوگرد، منیزیم و کلسیم نیز، هر چند به مقدار کمتر، نیاز دارند.

توجه داشته باشید که میکروارگانیسم ها به ویژه باکتری ها در برخی شرایط ممکن است به دلایلی چون وجود برخی مواد آلی مانند فنل با غلظت بالا، وجود فلزات سنگین و وجود مواد معدنی با غلظت بسیار بالا دچار مسمومیت شوند.

کارشناسان در برخی موارد برای تامین مقدار مورد نیاز ازت و فسفر میکروارگانیسم ها مقدار مشخصی مواد ازت دار و فسفردار را به صورت دستی به فاضلاب می افزایند.

 

برای انجام تصفیه بیولوژیکی روش های بسیاری از جمله روش های قدیمی و برخی روش های مبتنی بر تکنولوژی های جدید مطرح هستند. در اینجا سه روش معمول برای تصفیه بیولوژیکی فاضلاب شامل استفاده از سیستم لاگونی، سیستم فیلتر چکنده و سیستم لجن فعال را مورد بررسی قرار می دهیم.

روش تصفیه بیولوژیکی فاضلاب

سیستم لاگونی

سیستم لاگونی بر اساس تصفیه طبیعی فاضلاب عمل می کند. در این روش فاضلاب به گودال اغلب مستطیل شکل دارای حدود 3 تا 5 متر عمق، چند متر عرض و چند صد متر طول وارد می شود، با عبور فاضلاب از این گودال، به صورت کاملا طبیعی مواد آلی موجود در فاضلاب توسط باکتری ها و سایر میکروارگانیسم های آن تجزیه شده و همچنین مواد معلق در ته گودال ته نشین می شوند.

در حقیقت این سیستم از آنجایی سیستم لاگونی نام گرفته است که به گودال طویل و کم عمق مذکور لاگون یا برکه می گویند. جالب است بدانید که فاضلاب خروجی از سیستم لاگونی گاها می تواند شرایط مجاز جهت دفع در محیط زیست و حتی به کارگیری برای برخی مصارف کشاورزی را داشته باشد.

ویژگی ها و برخی نکات مهم در مورد سیستم لاگونی:

زمان ماند یا زمان توقف فاضلاب

زمان ماند یا زمان توقف فاضلاب یکی از مهم ترین فاکتورها در بررسی عملکرد هر سیستم لاگونی است و از رابطه T=V/Q حاصل می شود. در این رابطه T نشان دهنده زمان ماند است و شامل مدت زمانی که هر قطره از فاضلاب وارده در لاگون سپری می کند، می شود. دیگر پارامترهای مربوط به این رابطه یعنی V و Q معرف حجم لاگون و دبی جریان فاضلاب هستند. در شرایط ایده آل، زمان ماند برای تمام قطرات فاضلاب مقدار یکسانی دارد؛ منظور از شرایط ایده آل شرایطی است که هیچ اختلاطی در مورد جریان فاضلاب نداشته باشیم و این جریان به طور پیستونی باشد.

به عنوان مثال در نظر داشته باشید که جریان فاضلاب یک مجتمع مسکونی به میزان 5 متر مکعب در هر ساعت وارد سیستم لاگونی شود. در صورتی که طول و عرض گودال یا لاگون 900 و 2 متر و عمق فاضلاب وارد شده 5/2 متر باشد، زمان توقف فاضلاب به صورت زیر محاسبه می شود:

حجم لاگون برابر با ضرب طول و عرض گودال مستطیلی در ارتفاع یا عمق فاضلاب وارد شده است که برابر با 5/2*900*2 متر مکعب می شود که جهت بدست آوردن زمان توقف بایستی این مقدار را بر دبی جریان فاضلاب، 5 متر مکعب بر ساعت، تقسیم کرد. در نهایت جواب مسئله که برابر با زمان ماند یا توقف فاضلاب است 900 ساعت معادل با 5/37 شبانه روز بدست می آید.

زمان ماند بیشتر، به معنای تثبیت بهتر فاضلاب است

در پروسه تصفیه فاضلاب، لاگون به معنای محلی برای تجزیه فاضلاب و کاهش آلودگی آلی آن محسوب می شود. مسلما در این مرحله زمان ماند بیشتر به معنای کاهش مواد آلی فرار و تثبیت بهتر فاضلاب است. این زمان غالبا رنجی حدود 3 تا 8 ماه دارد و اغلب متخصصان حوزه تصفیه فاضلاب به دنبال کاهش آن برای تسریع در روند تصفیه و همچنین تصفیه حجم بیشتری از فاضلاب دارند.

بوی بد محیط لاگون ناشی از تجزیه مواد آلی به وسیله باکتری هاست

باکتری های هوازی موجود در گودال لاگون با اکسید مواد آلی سبب تولید گازهای CO2 و SO2 می شوند و باکتری های بی هوازی با تجزیه مواد آلی تولید گازهای CH4 و H2S را موجب می شوند. گازهای CH4 و H2S علت ایجاد بوی نامطبوع در محیط لاگون هستند و از این رو بیشتر سعی می شود که تجزیه مواد آلی با فراهم نمودن شرایط لازم از طریق باکتری های هوازی در محیط لاگون انجام پذیرد.

به عنوان مثال کم عمق بودن لاگون یکی از عواملی است که می تواند موجب شود که عمل تجزیه مواد آلی لاگون توسط باکتری های هوازی انجام پذیرد چرا که در عمق کم، اکسیژن هوا به داخل فاضلاب نفوذ و فعالیت باکتری های هوازی جهت تجزیه را موجب می شود.

در نظر داشته باشید که در مورد تصفیه فاضلاب های بسیار غلیظ حتی کم عمق در نظر گرفتن گودال لاگون نیز نمی تواند اکسیژن کافی برای فعالیت باکتری های هوازی را فراهم کند و راهکارهایی چون رقیق کردن فاضلاب (با آب های کم آلوده) را برای حل مشکل در نظر می گیرند.

سیستم فیلترهای چکنده

عملکرد فیلترهای چکنده برای تصفیه فاضلاب را می توان همچون فیلترهای تصفیه آب در نظر گرفت با این تفاوت که این فیلترها نسبت به فیلترهای آب دارای ابعاد بسیار بزرگتری هستند. در این سیستم فاضلاب از بالا از روی بستری که دارای ذرات شن و سنگ است به سمت پایین (توسط یک نازل) پخش می شود و از پایین بستر نیز هوا به سمت داخل فیلتر دمیده می گردد. در این حالت باکتری های هوازی از اکسیژن هوا برای فعالیت خود جهت تجزیه مواد آلی موجود در فاضلاب استفاده می کنند و عمل تجزیه و بخش عظیمی از تصفیه فاضلاب را به انجام می رسانند.

در این سیستم هرچه ذرات بستر (شن و سنگ ها) ریزتر باشند سطح تماس فاضلاب با اکسیژن هوا افزایش یافته و این موضوع باعث بهبود عملکرد باکتری ها و سایر میکروارگانیسم های هوازی می شود. البته بایستی توجه داشت که استفاده از ذرات بیش از حد ریز نیز به مرور زمان می تواند باعث انسداد خلل و فرج به دلیل ایجاد لایه بیولوژیکی بر روی ذرات سطح بستر شود و مناسب نیست.

 

در سیستم فیلترهای چکنده جهت به اجرا گذاشتن بهترین عملکرد در تصفیه فاضلاب ذرات درشت را در بالا و ذرات ریزتر را در قسمت پایین بستر قرار می دهند.

برخی پارامترهای مهم در عملکرد سیستم فیلتر چکنده:

ارتفاع فیلتر چکنده

در سیستم فیلترهای چکنده هر چه مدت زمان تماس هوا با ذرات فاضلاب بیشتر باشد BOD کاهش می یابد؛ پس مقدار ارتفاع فیلتر چکنده در عملکرد مطلوب سیستم موثر است.

 

 

بار ورودی فاضلاب

 

پارامتر بار ورودی فاضلاب را می توان دبی فاضلاب در واحد سطح مقطع فیلتر این سیستم تعریف کرد که بر عملکرد سیستم فیلتر چکنده تاثیر گذار بوده و بایستی تحت کنترل قرار گیرد.

نسبت فاضلاب برگشتی به فاضلاب ورودی

فاکتور دیگری که آن را برای کاهش مطلوب BOD فاضلاب خروجی به کار می گیرند برگشت قسمتی از فاضلاب خروجی به فیلتر ورودی است که نسبت بین این دو تحت کنترل قرار گرفته و می تواند بر عملکرد کلی فیلتر تاثیرگذار باشد.

فرآیند لجن فعال

یکی از رایج ترین روش های تصفیه بیولوژیکی هوازی از نوع رشد معلق، روش لجن فعال می باشد. در فرآیند لجن فعال ابتدا فاضلاب وارد حوضچه ته نشینی اولیه می شود تا به وسیله روش فیزیکی تصفیه یعنی ته نشینی و شناورسازی مواد جامد و چربی و روغن از آن حذف گردد. در این قسمت حدود 40% درصد مواد جامد در فاضلاب از بین می رود.

سپس وارد مخزن هوادهی می شود و به وسیله هوادهی سطحی و یا عمقی، هوادهی می شود. هوادهی عمقی به وسیله بلوئر هوا و پایپینگ و دیفیوزر به کف مخزن هوادهی تزریق می شود. هوادهی در روش هوادهی سطحی، به وسیله اختلاط هوا با فاضلاب توسط یک میکسر و پروانه که بر روی مخزن هوادهی تعبیه شده انجام می شود. در این مرحله میکروارگانیسم ها، بافت های مرده، مواد معدنی و مواد آلی از بین می روند.

بعد از هوادهی وارد مخزن ته نشینی ثانویه می گردد تا لخته های لجنی که در مخزن هوادهی تشکیل شده اند، در آنجا ته نشین شوند و پساب شفاف از سرریز های مخزن ته نشینی وارد مخزن کلر زنی گردد. علاوه بر اینکه این روش مزیت های زیادی دارد، دارای یک عیب، آن هم بزرگ بودن تانک هوادهی، می باشد.

مزیت های این روش عبارت است از:

 • با کیفیت بودن فاضلاب خروجی
 • کمتر بودن لجن در آن
 • نصب و راه اندازی آسان آن
 • تصفیه فاضلاب های سمی

فرآیند لجن فعال با هوادهی گسترده

فرآیند لجن فعال با هوادهی گسترده (Extended Aeration Activated Sludge) همان فرآیند لجن فعال می باشد که برای راندمان بهتر سیستم تصفیه و افزایش کارایی تصفیه خانه و کاهش حجم لجن تولید شده نسبت به فرآیند لجن فعال، اصلاحاتی در آن صورت گرفته است.

این اصلاحات شامل حذف واحد ته نشینی اولیه و افزایش حجم مخزن هوادهی می باشد تا لجن دفعی کاهش و مقاومت سیستم نسبت به شوک های کمی و کیفی افزایش یابد. از این روش برای پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی، فاض لاب خانگی و فاضلاب شهری استفاده می گردد.

فرآیند A2O

فرآیند تکمیل شده لجن فعال هوادهی گسترده روش A2O می باشد که علاوه بر کارایی سیستم لجن فعال با اضافه شدن دو واحد بیولوژیکی بی هوازی آنوکسیکس قابلیت حذف نیترات و فسفات از جریان فاضلاب را نیز داراست و خروجی این سیستم تصفیه، قابلیت تخلیه به آب های سطحی و چاه جاذب را دارا می باشد

 فرآیند MBBR

لجن فعال با هوادهی گستره، اساس سیستم این روش می باشد با این تفاوت که از نوع رشد چسبیده است و میکروارگانیسم ها در حوض هوادهی معلق نیستند و بر روی مدیا های شناور قرار دارند. این سیستم پایداری زیادی در برابر شوک های کمی و کیفی فاضلاب دارد و حجم پکیج تصفیه فاضلاب نیز کمتر از پکیج به روش لجن فعال می باشد. از معایب این سیستم نبود نظارت بر تولید مدیا مرغوب در داخل کشور و قیمت بالا و موانع واردات مدیا از خارج از کشور می باشد.

فرآیند IFAS

اساس این سیسم نیز لجن فعال هوادهی گسترده می باشد و هچون سیستم MBBR از نوع رشد چسبیده است. با این تفاوت که مدیا ها در این سیستم از نوع ثابت می باشند و میکروارگانیسم ها بر روی آنها رشد و تکثیر می یابند. این سیستم مقاومت خوبی در برابر شوک های وارده دارد و فضای اِشغالی آن نیز بر مراتب کمتر از تصفیه خانه فاضلاب به روش لجن فعال هوادهی گسترده است.